Enerji santrallerinde demineralizasyon-su/buhar döngülerinde silikat iyonunun bacillus subtilis bakterisi ile şartlandırılması
Treatment of silicate ion with bacillus subtilis bacteria in demineralization-water/steam cycles in power plants
- Tez No: 956043
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enerji santrallerinde, su-buhar çevrimlerinde demineralize su kullanılmaktadır. Demineralize su; ultrafiltrasyon, ters ozmoz, katyon-anyon (iyon eşanjör) reçine kolonları veya elektro de-iyonizasyon teknikleriyle arıtılarak üretilmektedir. Bu teknikleri kullanırken işletme maliyetlerini azaltarak kullanılan tekniğin ömrünü artırmak için sudaki safsızlıklar giderilerek sistem beslenmektedir. Silis olarak da bilinen silikon dioksit, kimyasal formülü SiO 2 olan bir silisyum oksididir. Buhar/su devresinde bulunan birçok kirleticiden biri olan silis, buhar içinde yüksek çözünürlüğe sahip olması sebebiyle önemlidir. Yüksek basınç ve sıcaklıklarda çalışan kazan sularında bulunan silisin %50'si ayrışmış durumdadır. İyonun fazlalığı yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta çözünmesi durumunda artan konsantrasyon ile kazan sistemlerinde dibe çöker ve kışır oluşmaya başlar. Silikanın diğer safsızlıklardan farkı camın ham maddesi olması sebebiyle çöktüğü sistemde amorf bir yapı oluşturmaktadır. Amorf yapıyı sisteme zarar vermeden temizlemek zor hatta imkansızdır. Ancak son zamanlarda gelişen teknolojilerle birçok şartlandırma yöntemi geliştirilmektedir. Bu çalışmada, gram pozitif bakteri türü olan toprakta yaygın olarak bulunan patojen olmayan, çubuksu yapıya sahip sporlaşabilen bir bakteri türü olan Bacillus subtilis ile şartlandırma yapılarak saf su üretimi esnasında en çok sorun teşkil eden SiO 2 minerali safsızlığı üzerindeki etkisi araştırılıp incelenmiştir. Bu sebeple su şartlandırması için bahsedilen ön işlemler tamamlandıktan sonra fotometrik, gravimetrik ve enstrümental silis tayinini gerçekleştirmek üzere UV spektrofotometrede ve yaş metot analizleri yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In power plants, demineralized water is used in water-steam cycles. Demineralized water: It is produced by purification by ultrafiltration, reverse osmosis, cation-anion resin columns or electrodeionization techniques. While using these techniques, the system is fed by removing the impurities in the water in order to increase the life of the technique used by reducing the operating costs. Silicon dioxide, also known as silica, is an oxide of silicon with the chemical formula SiO 2 . Silica, one of the many pollutants in the steam/water circuit, is important because of its high solubility in steam. 50% of the silica in boiler waters operating at high pressures and temperatures is dissociated. In case the excess ion dissolves at high pressure and high temperature, it starts to settle to the bottom in the boiler systems with the increasing concentration and scale begins to form. The difference of silica from other impurities is that it forms an amorphous structure in the system in which it precipitates, since it is the raw material of glass. It is difficult or even impossible to clean the amorphous structure without damaging the system. However, many conditioning methods have been developed with the developing technologies recently. In this study, the effect on SiO 2 mineral impurity, which is the most problematic during pure water production, will be investigated and examined by conditioning with Bacillus subtilis, a non-pathogenic, rod-like sporulating bacteria species commonly found in soil, which is a gram-positive bacteria species. For this reason, after the pre-treatments for water conditioning are completed, Wet method analyzes will be carried out in the UV spectrophotometer to perform photometric, gravimetric and instrumental silica determination and the study will be completed.