Çoklu sistemlerde ilave bileşen kaynaklı dönem değişimlerinin analizi yazılımı
A software package for analyses of orbital period variations due toadditional boddies in multiple systems
- Tez No: 956058
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışması, temelde ilave bileşen kaynaklı ışık-zaman etkisi olmak üzere, çeşitli fizik- sel mekanizmalar kaynaklı Tutulma Zamanlaması Değişimi (ing, Eclipse Timing Variation - ETV) ya da daha yaygın bilinen adıyla O-C eğrisi analizlerini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir yazılım paketini (oc_py) tanıtmak ve kullanıcı kılavuzunu bir arada sunmayı amaçla- maktadır. Yazılım, çift yıldızların fotometrik gözlemlerle elde edilen örtme / örtülme za- manları ve bir lineer efemeris denklemi üzerinden hesaplanan tutulma zamanları arasındaki farklardan (O-C) hareketle O-C verisini oluşturur, istenen fiziksel mekanizmalara ilişkin teorik O-C modellerinin oluşturulmasını sağlar, bu modellerin veriye en küçük kareler yön- temi, optimizasyon teknikleri ve olasılıkçı modelleme yaklaşımlarıyla uyumlanması için araçlar sunar. O-C değişimine neden olan etkilerden ilave bileşen kaynaklı ışık-zaman etk- isi gerek Kepleryan, gerekse de Newtonyan (dinamik) yörünge modelleri bağlamında ele alınmıştır. Yazılım açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım paketi olarak Python dilinde ve modüler yapıda geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a software package, oc_py, designed to perform analyses of Eclipse Timing Variations (ETV)—more commonly known as O–C curve analyses—arising from various physical mechanisms, principally the light-time effect due to additional bodies, and to present its user guide alongside. The software constructs observed–calculated (O–C) data by computing the differences between eclipse and occultation times obtained from pho- tometric observations of binary stars and the eclipse times predicted by a linear ephemeris. It enables the generation of theoretical O–C models corresponding to the physical mech- anisms of interest and provides tools to fit these models to the data using least-squares methods, optimization techniques, and probabilistic modeling approaches. Among the ef- fects that drive O–C variations, the light-time effect induced by additional bodies is treated within both Keplerian and Newtonian (dynamical) orbital frameworks. The package is im- plemented in Python as an open-source, free, and modular software.