Etrafında gezegen önerilmiş ortak zarf sonrası çift sistemlerin bir kataloğu ve bazı benzer sistemlerin incelenmesi
A catalog of post common envelope binary systems with proposed planets and an examination of some similar systems
- Tez No: 956062
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BAŞTÜRK, DOÇ. DR. MİLOSLAV ZEJDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, tutulma zamanlaması değişimi yöntemiyle gezegen ve kahve- rengi cüce kütle limitleri dahilinde ilave bileşen varlığı önerilen ortak zarf evresi sonrası çift yıldız sistemlerini kapsayan ilk sistematik katalog olan CuPS-ETV (Ca- talog of Circumbinary Planetary Systems Discovered with Eclipse Timing Variation Technique) geliştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, bu sistemlerde önerilen üçüncü cisimlerin yörünge ve fiziksel parametrelerini, bileşen yıldız özellikleri ile birlikte derleyerek, araştırmacılara açık erişimli ve sorgulanabilir bir veri yapısı sunmaktır. Literatürde ETV tekniği ile ötegezegen ya da kahverengi cüce önerilen sistemler belirlenmiş, bu sistemlere ait veriler CDS/SIMBAD ve NASA/ADS veri tabanları üzerinden toplanmıştır. Toplamda 25 sistemde önerilen 37 ilave cisme ait yörünge periyotları, kütleler, eksantrisite ve diğer fiziksel parametreler dört ana katman hâ- linde (sistem, yıldız, gezegen, referans) yapılandırılmış ve CSV formatında erişime sunulmuştur. Tez kapsamında, biri sdB+dM türünde olan DD CrB ve diğeri ka- taklizmik değişen sınıfında yer alan DW UMa sistemi için tutulma zamanlaması analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu iki sistem üzerinde yapılan modellemelerle, üçüncü cisim varlığına dair öngörüler test edilmiş ve CuPS-ETV kataloğunun kapsamı özel örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the first systematic catalog dedicated to post-common envelope binary (PCEB) systems in which the presence of additional components within planetary and brown dwarf mass limits has been proposed through eclipse timing variation (ETV) analysis has been developed. This catalog, named CuPS-ETV (Catalog of Circumbinary Planetary Systems Discovered with Eclipse Timing Variation Tech- nique), aims to provide an open-access, queryable data structure by compiling the orbital and physical parameters of the proposed third bodies along with the stellar properties of the host binaries. Systems in which circumbinary planets or brown dwarfs have been proposed using the ETV method were identified from the literature, and relevant data were collected through the CDS/SIMBAD and NASA/ADS databases. Orbital periods, masses, ec- centricities, and other physical parameters of 37 proposed third bodies in 25 systems were systematically structured in four main layers (system, star, planet, reference) and published in CSV format for open access. Within the scope of the thesis, eclipse timing analyses were performed for two sys- tems: DD CrB, a system of the sdB+dM type, and DW UMa, classified as a ca- taclysmic variable. Through the modeling of these systems, the presence of third bodies was tested, thereby supporting and extending the scope of the CuPS-ETV catalog with detailed case studies.