Yıldız-gezegen sistemlerinin morfolojik incelemesi
Morphological study of star-planet systems
  1. Tez No: 842290
  2. Yazar: SEZER KAYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ EKER, PROF. DR. VOLKAN BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez kapsamında, 1 Kasım 2022'ye kadar keşfedilmiş olan ve verileri NASA Exoplanet Archive üzerinden alınan tüm gezegen-yıldız sistemleri incelenmiştir. Dört yıldızlı ve ötegezegen içeren iki sistem vardır. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgiler sunulmuştur. Üç yıldızlı sistemlerdeki ötegezegenler, çalışmanın kapsamında oluşturulan konfigürasyonlar kullanılarak yörüngelerine göre sınıflandırılmıştır. Bu üç yıldızlı sistemler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, üç yıldızlı sistemlerde 51 ötegezegen içerisinde 41 tanesinin uzaktaki ayrık bileşen etrafında, 9 tanesinin çift yıldız bileşeninin büyük kütleli bileşeni etrafında ve 1 tanesinin çift yıldız bileşeninin her ikisinin birden etrafında dolandığı tespit edilmiştir. İki yıldızlı gezegen sistemleri için literatürde kullanılan konfigürasyon ve gezegen yörüngeleri sınıflandırılmıştır. Burada 212 ötegezegenin çift bileşenin büyük kütleli bileşeni etrafında, 20 ötegezegenin çift yıldızın küçük kütleli bileşeni etrafında ve 40 ötegezegenin çift bileşenin her ikisinin birden etrafında dolandığı tespit edilmiştir. İncelenen tüm sistemlerdeki barınak yıldızlara bakıldığında Güneş tayfı ve ışıtma türü etrafında kümelendikleri görülmüştür. Bu dagılımda seçim etkisinin varlığı gözardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, all planet-star systems discovered until November 1, 2022, and their data obtained from the NASA Exoplanet Archive have been examined. There are two systems with four stars and exoplanets. Detailed information regarding these systems has been presented. Exoplanets in three-star systems have been classified based on their orbits using configurations created within the scope of the study. These three-star systems have been thoroughly investigated. As a result of the analysis, it was determined that out of 51 exoplanets in three-star systems, 41 orbit around a distant companion, 9 orbit around the more massive component of a binary system, and 1 orbits around both components of the binary system simultaneously. Configurations and planetary orbits commonly used in the literature for two-star planet systems have been classified. It was found that 212 exoplanets orbit around the more massive component of a binary system, 20 orbit around the less massive component, and 40 orbit around both components of the binary system for these two-star planet systems. When the spectral types and luminosity class distributions of components in all systems were examined, it was observed that they resemble the Sun due to the selection effect.