Domların gizli dili: Domca
The secret language of the Dom: Domca
  1. Tez No: 956082
  2. Yazar: ESRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNAL KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Batman, Diyarbakır ve Mardin'de yaşayan 19 Domca konuşuruyla yüz yüze görüşmeler yapılarak gizli dil Domcanın gizemleri çözülmeye çalışılmıştır. 20 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak Domcanın ses, biçim ve yapı özellikleri ile ilgili bilgiler elde edilmiştir. Sekiz bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde tezin konusu, amacı, kapsamı, yöntem ve sınırlılıkları ele alınmıştır. İkinci bölümde alanla ilgili literatür taramasına yer verilmiştir. Bu literatür taraması dünya genelinde, Türkiye özelinde ve bölgesel alanda yapılan çalışmaları kapsayacak şekilde genelden özele doğru bir sıralamayla bölüme eklenmiştir. Üçüncü bölümde gizli dil, tanımı ve açıklaması yapılarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde Romanların ve onların alt kültürü olan Domların kökeni, göçleri, sosyal yaşamı, meslekleri ve adlandırılmalarıyla ilgili sorunlar yapılan literatür taramasından hareketle ele alınmıştır. Beşinci bölümde Domların gizli dili olan Domca konusuna yer verilmiş; Domcanın tarihi gelişimi, göç olaylarının dil üzerindeki etkisi, temas ettiği dillerle etkileşimi, dil ailesi ve dayandırıldığı diller anlatılmıştır. Çalışma yönteminin ve yapılan görüşmelerdeki izlenimlerin yer aldığı altıncı bölümde görüşme türleri ve bu çalışmada kullanılan yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemi bulunmaktadır. Ayrıca Dom konuşurlarıyla görüşme yapmanın zorluklarına, çalışmada yer alan verilerin nasıl ortaya çıkarılmaya çalışıldığına yer verilmiştir. Yedinci bölümde görüşmelerden elde edilen bilgiler verilmiştir. Domcanın ses, biçim ve yapı bilgisi kapsamında tespit edilen ekler, soru cümleleri, tamlamalar, fiiller, cümleler ve 332 kelimeden oluşan söz varlığına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde, elde edilen veriler yorumlanmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study attempted to unravel the mysteries of the secret language of Dom by conducting face-to-face interviews with 19 Dom speakers living in Batman, Diyarbakır, and Mardin. A 20 question semi structured interview form was used to obtain information on the phonetic, morphological, and structural characteristics of Dom. The first section of the eight-chapter study explores the topic, purpose, scope, method, and limitations of the thesis. The second section includes a literature review of the field. This literature review is arranged in order from general to specific, encompassing studies conducted globally, specifically in Turkey, and regionally. The third section examines the definition and explanation of“secret language.”The fourth section explores the origins, migrations, social life, professions, and naming issues of the Romani people and their subculture, the Dom, based on the literature review. The fifth section addresses Dom, the secret language of the Dom. The historical development of Dom, the impact of migration on the language, its interaction with the languages it has come into contact with, the language family, and the languages on which it is based are discussed. The sixth section, which covers the study method and the impressions from the interviews, covers the types of interviews and the semi-structured interview method used in this study. It also addresses the challenges of interviewing Dom speakers and how the data in the study was collected. The seventh section presents the information obtained from the interviews. The vocabulary of Dom, consisting of 332 words, including suffixes, interrogatives, phrases, verbs, sentences, and other phrases identified within the context of phonetics, morphology, and structure, is presented. The conclusion section interprets the data obtained and offers some recommendations.