Sultan Selim Mahallesi'nde kentleşme süreçlerinin sosyo-politik analizi: Gecekondulaşma, sanayileşme ve kentsel dönüşüm
The socio-political analysis of urbanization processes in Sultan Selim Neighborhood: Informal settlement,industrialization, and urban transformation
  1. Tez No: 956083
  2. Yazar: DİLAN ALTUNAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ, DR. TUĞÇE ZEYNEP ABALI AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Sultan Selim Mahallesi'nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm faaliyetlerinin öncesini ve sonrasını bölge halkı üzerinden değerlendirmektedir. Bu tezin amacı, kent sosyolojisi bağlamında gecekondulaşma, sanayileşme ve kentsel dönüşüm gibi süreçlerin bir arada etkilediği Sultan Selim Mahallesi'ni ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Bu çalışmanın önemi Sultan Selim Mahallesi örneği üzerinden kentleşme sosyolojisi alanında önemli bir vaka çalışması sunmak ve gelecekte yapılacak çalışmalara katkı sağlamaktır. Çalışma nitel bir araştırma olarak yorumsamacı paradigma altında gerçekleştirilmiştir. Gözlemsel veri toplama yöntemleriyle, Sultan Selim Mahallesi'nde saha çalışmaları ve mülakatlar yoluyla mahalle sakinlerinin deneyimlerini anlamaya yönelik sözlü tarih çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilerin sonucunda ise; mekânsal anlamda değişimlerin orada yaşayan topluluğu sosyo-politik açıdan dönüştürdüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the urban transformation activities carried out in Sultan Selim Neighborhood have been evaluated through the people of the region before and after. The aim of this thesis is to examine Sultan Selim Neighborhood, which has been affected by processes such as slumis, industrialization and urban transformation together, in detail in the context of urbanization sociology. The importance of this study is to present an important case study in the field of urbanization sociology through the example of Sultan Selim Neighborhood and to contribute to future studies. The study was conducted under the interpretative paradigm as qualitative research. To understand the experiences of the residents of Sultan Selim Neighborhood, observational data collection methods, field studies and interviews were used to conduct an oral history study As a result of the data obtained; it was concluded that the changes in spatial terms transformed the community living there in socio-political terms.