Kirşehir i̇li koşullarinda yetiştirilen siğirlarin meme özellikleri, meme ve bacak temizlik skorlari ile somatik hücre sayisi arasindaki i̇lişkiler: külhüyük köyü örneği
Relationships between udder characteristics, udder and leg cleanliness scores and somatic cell count of cattle raised in kırşehir province conditions: a case of külhüyük village
  1. Tez No: 956109
  2. Yazar: HALİT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Kırşehir ili Külhüyük köyü koşullarında yetiştirilen sığırların meme özellikleri, meme ve bacak temizlik skorları ile somatik hücre sayısı (SHS) arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Simental ve melezi 40 baş, Siyah-Alaca ve melezi 9 baş, Esmer ve melezi 32 baş olmak üzere toplamda 81 baş sığır üzerinde gerçekleştirilmiştir. Irk, laktasyon sırası ve vücut kondisyon puanının ön meme bağlantısı (ÖMB), meme derinliği (MD), arka meme yüksekliği (AMY), meme merkez bağı (MMB) ve ön meme başı yerleşimi (ÖMBY) puanlarına etkisi istatistiki açıdan önemsiz olduğu tespit edilmiştir (P>0.05). Laktasyon sırası ve vücut kondisyon puanının (VKP) meme başı uzunluğu (MBU) puanlamasına etkisi istatistiki açıdan önemli (P0.05). Irk, laktasyon sırası ve vücut kondisyon puanının meme ve bacak temizliğine etkisi istatistiki açıdan önemsiz olduğu tespit edilmiştir (P>0.05). Irkın test günü süt verimi (TGSV) ve SHS üzerine etkisi istatistiki açıdan önemsiz olduğu tespit edilmiştir (P>0.05). Laktasyon sırası ve vücut kondisyon puanının TGSV'ne etkisi istatistiki açıdan önemsiz (P>0.05), SHS üzerine etkisi istatistiki açıdan önemli olduğu belirlenmiştir (P0.05). Vücut kondisyon puanının, TGSV ve somatik hücre sayıları üzerine etkisinin istatistiki olarak önemli olduğu tespit edilmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationships between udder characteristics, udder and leg cleanliness scores and somatic cell count (SCC) in cattle raised in Külhüyük village conditions in Kırşehir province. The study was carried out on a total of 81 cattle; 40 Simmental and crossbred, 9 Holstein-Friesian and crossbred, 32 Brown Swiss and crossbred. The effects of breed, lactation order and body condition score on fore udder attachment (ÖMB), udder depth (MD), posterior udder height (AMY), udder center attachment (MMB) and anterior teat placement (ÖMBY) scores were found to be statistically insignificant (P>0.005). The effects of lactation order and body condition score (VKP) on teat length (MBU) scoring were statistically significant (P0.005). The effects of breed, lactation order and body condition score on udder and foot cleaning were found to be statistically insignificant (P>0.005). The effects of breed on test day milk yield (TGSV) and somatic cell counts were found to be statistically insignificant (P>0.005). The effects of lactation order and body condition score on TGSV were found to be statistically insignificant (P>0.05), and the effects on somatic cell counts were found to be statistically significant (P0.05). The effects of body condition score on TGSV and somatic cell counts were found to be statistically significant (P0.05).