Zayıf ve normal ağırlıktaki çocuklarda beslenme durumu, iştah, vücut bileşimi ve metabolik parametreler ile serum nesfatin-1 düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nutritional status, appetite, body composition, metabolic parameters and serum nesfatin-1 levels in underweight and normal weight children
- Tez No: 956110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, sağlıklı olup iştahsızlık şikâyeti ile sağlık kurumuna başvuran zayıf ve iştahsızlık şikâyeti olmayan normal ağırlıktaki çocukların serum nesfatin-1 düzeyleri ile beslenme durumları, iştah, vücut bileşimleri ve metabolik parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla 6-8 yaş aralığındaki 90 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların 44'ü çalışma, 46'sı kontrol grubunda yer almıştır. Çocukların antropometrik ve vücut bileşimleri ölçümleri araştırmacı tarafından ölçülmüştür. Anket formu aile bilgi formu, çocuğa ait kişisel bilgileri içeren çocuk bilgi formu, çocuğun öğün tüketimi, iştah, beslenme ve yeme davranış durumunu ölçmeye yönelik sorular, bazı metabolik parametreler ile ardışık olmayan üç günlük besin tüketim kaydından oluşmuştur. Çocuklar hekimin klinik muayenesinden geçmiştir. İstatistik analiz sonuçlarına göre; annelerin %25,6'sı çocuğunun iştahını iyi, %22,2'si orta, %52,2'si kötü olarak değerlendirmiştir. Serum nesfatin-1 düzeyi çalışma grubunda 7,71 [4,63-11,29] mmol/L, kontrol grubunda 7,52 [4,57-12.30] mmol/L'dir. Serum nesfatin-1 düzeyi ile anne tarafından tanımlanan iştah arasında da anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 90 children between the ages of 6-8 years to investigate the relationship between serum nesfatin-1 levels and nutritional status, appetite, body composition and metabolic parameters of healthy, underweight and normal weight children without loss of appetite. Research data were collected using a questionnaire form and face-to-face interview technique. Of the participants, 44 were in the study group and 46 were in the control group. Anthropometric and body composition measurements of the children were taken by the researcher. The questionnaire form consisted of a family information form, a child information form including personal information about the child, questions to measure the child's meal consumption, appetite, nutrition and eating behavior, some metabolic parameters and three non-consecutive daily food consumption records. Children underwent clinical examination by a physician. According to the results of the statistical analysis, 25.6% of the mothers evaluated their child's appetite as good, 22.2% as moderate and 52.2% as poor. Serum nesfatin-1 level was 7.71 [4.63-11.29] mmol/L in the study group and 7.52 [4.57-12.30] mmol/L in the control group. There was no significant relationship between serum nesfatin-1 level and maternal appetite.