Villa kiralayan turistlerin sosyal medya davranışları ile satın alma eğilimlerinin incelenmesi: Kaş/Kalkan örneği
An examination of the social media behaviors and purchase intentions of tourists renting villas: Kaş/Kalkan example
- Tez No: 956120
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇELİK YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Uluslararası Ticaret, İşletme, Tourism, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı Kaş/Kalkan bölgesinde villa kiralayan turistlerin sosyal medya davranışlarının incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Kaş-Kalkan bölgesinde turistik amaçla gelen ve villa kiralayan 305 turist oluşturmaktadır. Araştırma verileri villada konaklayan turistlere elden ulaştırılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyetini belirtmek istemeyen katılımcılar, Turist Bilgi Arayışı, Davranış Niyeti, Turist Gerçek Davranışı, Web Sayfasına Güven, Amaca Uygun Bilgilendirme, Kullanışlılık ve Memnuniyet puanlarında kadın ve erkek katılımcılara göre daha yüksek değerler göstermiştir. Yaş grupları açısından, 21-30 yaş grubunun Turist Bilgi Arayışı, Davranış Niyeti ve Turist Gerçek Davranışı puanları diğer yaş gruplarından daha yüksektir. Bekar ve çocuğu olmayan katılımcılar bu alanlarda daha yüksek puan alırken, lise mezunlarının Web Sayfasına Güven ve Kullanışlılık puanları ön lisans mezunlarına göre daha düşüktür. Villa kiralama firmalarının kendi sitelerini kullanan katılımcılar, güven ve bilgilendirme puanlarında diğer kanalları kullananlara kıyasla daha yüksek puan almıştır. Yalnız kalma isteğiyle villa kiralayanların davranış ve güven puanları diğer nedenlere göre daha düşük bulunmuştur. Yaşam merkezine yakınlık tercih edenlerin Davranış Niyeti puanları daha düşük iken, Dubai uyruklu katılımcıların güven puanı daha düşüktür. Geniş aileyle seyahat edenlerin Davranış Niyeti ve Turist Gerçek Davranışı puanları daha düşerken, diğer kişilerle seyahat edenlerin Memnuniyet puanı daha yüksektir. Korelasyon analizlerinde; Turist Davranışında Sosyal Medya Anketi ile Kullanışlılık arasında orta, Memnuniyet ve Tekrar Ziyaret Etme Niyeti arasında ise zayıf pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Ayrıca, Kullanışlılık ile Tekrar Ziyaret Etme Niyeti ve Memnuniyet ile Tekrar Ziyaret Etme Niyeti arasında orta düzeyde pozitif ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the social media behaviors of tourists renting villas in the Kaş/Kalkan region. The relational screening model, one of the quantitative research approaches, was used in the research. The sample of the research consists of 305 tourists renting villas and general tourists for touristic purposes in the Kaş-Kalkan region. The research data were collected by hand to the tourists staying in the villa. According to the research results, participants who did not want to specify their gender showed higher values than female and male participants in the scores of Tourist Information Search, Behavioral Intention, Tourist Actual Behavior, Trust in the Web Page, Appropriate Information, Usability and Satisfaction. In terms of age groups, the scores of Tourist Information Search, Behavioral Intention and Tourist Actual Behavior of the 21-30 age group are higher than other age groups. While single and childless participants scored higher in these areas, the scores of Web Page Trust and Usability of high school graduates were lower than those with associate degree degrees. Participants who used the websites of villa rental companies scored higher in trust and information scores compared to those who used other channels. The behavior and trust scores of those who rented a villa for the purpose of being alone were found to be lower compared to other reasons. While the Behavior Intention scores of those who preferred proximity to the living center were lower, the trust score of Dubai nationals was lower. While the Behavior Intention and Tourist Actual Behavior scores of those traveling with extended families were lower, the Satisfaction scores of those traveling with other people were higher. In the correlation analyses, moderate positive relationships were determined between Social Media Survey in Tourist Behavior and Usability, and weak positive relationships were determined between Satisfaction and Revisit Intention. In addition, moderate positive relationships were determined between Usability and Revisit Intention and Satisfaction and Revisit Intention.