Prematüre retinopatisi muayenesi sırasında uygulanan çoklu nonfarmakolojik yöntemlerin etkinliğinin belirlenmesi
Effect of multiple non-pharmacological methods for pain managementduring eye examination for retinopathy of prematurity in preterminfants
- Tez No: 956127
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Prematüre Retinopatisi (ROP) muayenesi sırasında prematüre bebeklere uygulanan çoklu nonfarmakolojik yöntemlerin ağrı ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma, İstanbul'da bir üniversite hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YYBÜ)'nde 12 Temmuz 2024- 07 Temmuz 2025 tarihleri arasında randomize kontrollü çapraz geçişli deneysel tasarımda yapıldı. Örneklemi, araştırmaya alınma özelliklerini taşıyan 24 prematüre bebek oluşturdu. Katılımcılar bloklu randomizasyon yöntemi ile gruplara atandı. Kontrol grubunun (n=24) ROP muayenesi rutin uygulamaya göre yapıldı. Girişim grubunun (n=24) ROP muayenesinde çoklu nonfarmakolojik yöntemler (%25 dekstroz solüsyonu+ besleyici olmayan emme+ kundaklama) kullanıldı. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, İzlem Formu ve Prematüre Bebek Ağrı Profili Ölçeği-Revize Formu (PIPP-R) ile toplandı. Veriler, SPSS 25.0 paket programında uygun testler ile analiz edildi. Etik onay, resmi izin ve ailelerden aydınlatılmış onam alındı ve protokol kaydı (NCT06959290) yapıldı. Çalışmada ROP-1 ve ROP-2 muayenesinde; işlem sırası (T2), T2 zamanından 2 dk sonra (T3) ve T2 zamanından 5 dk sonra (T4) girişim grubunun ağrı düzeyi kontrol grubundan daha düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of applying multiple non- pharmacological methods to premature infants during retinopathy of prematurity (ROP) examinations on pain and physiological parameters. It was carried out in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of a university hospital in Istanbul between July 12,2024 and July 7, 2025, using a crossover randomised controlled design. The sample consisted of 24 premature infants who met the inclusion criteria. Participants were assigned to groups using a blocked randomisation method. The control group (n = 24) underwent a ROP examination according to the NICU's routine practice. The intervention group (n = 24) underwent a ROP examination using multiple non-pharmacological methods (25% dextrose solution+ a pacifier+ swaddling). Data were collected using the Information Form, Follow-up Form and Premature Infant Pain Profile Scale-Revised Form (PIPP-R). The data were analysed using the appropriate tests in the SPSS 25.0 software package. Ethical approval and official permission were obtained, informed consent was obtained from families, and the protocol was registered (NCT06959290). In the ROP-1 and ROP-2 examinations, the intervention group experienced lower pain levels than the control group at the time of the procedure (T2), two minutes afterwards (T3) and five minutes afterwards (T4) (p 0.05). At T4, the mean SpO₂ values of the intervention group were higher than those of the control group (p < 0.05). At T3 and T4, the mean KTA/min values of the control group were higher than those of the intervention group (p < 0.05). The multiple non-pharmacological methods applied to premature infants during the ROP examination were found to be effective in reducing pain levels. The use of multiple non-pharmacological methods for pain management in premature infants during ROP examinations is therefore recommended.