Okul yönetimine katılıma ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examining teachers' views on participation in school administration
- Tez No: 956126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KATITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Eğitim kurumlarında karar alma ve uygulama süreçlerine öğretmenlerin katılımı, okulun demokratikleşmesi, kurum kültürünün gelişmesi ve eğitimde kalite artışı açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak öğretmenlerin okul yönetiminde ne ölçüde yer aldığı, bu sürece nasıl dâhil edildikleri ve hangi etkenlerin katılımı kolaylaştırdığı ya da engellediği konuları, eğitim yönetimi alanında üzerinde durulması gereken temel meseleler arasında yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin okul yönetimine katılım durumlarını ve bu süreci etkileyen faktörleri incelemektir. Nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenoloji deseniyle yürütülen çalışmanın katılımcılarını, kartopu ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle seçilen farklı branş ve kademelerde görev yapan 25 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yüz yüze ve çevrim içi yöntemlerle toplanmıştır. Görüşme sorularının hazırlanmasında alan uzmanlarının görüşlerinden yararlanılmış ve elde edilen veriler betimsel ve içerik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenler okul yönetimine katılımı; ortak karar alma, demokratik yönetim anlayışı, örgütsel bütünlük ve eğitimde kaliteyi artırma açısından değerli bulmaktadır. Bununla birlikte, katılımın mevcut durumunun sınırlı olduğu, öğretmen görüşlerinin çoğu zaman dikkate alınmadığı ve karar süreçlerinde yeterince yer verilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada katılımı engelleyen faktörler bireysel (isteksizlik, bilgi ve beceri eksikliği), örgütsel (yönetici tutumu, iletişim eksikliği) ve sistemsel (merkezi yapı, kültürel ve toplumsal yapı) düzeylerde sınıflandırılmıştır. Katılımın artırılması için öğretmenler iş ortamının iyileştirilmesi, yetkilendirme olanaklarının artırılması, etkili iletişim kanallarının kurulması, mesleki gelişimi destekleyici programların yaygınlaştırılması ve katılımcı bir okul kültürünün oluşturulması yönünde önerilerde bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular, öğretmenlerin okul yönetimine etkin katılımının, sadece yönetsel süreçleri değil; aynı zamanda kurum içi dayanışmayı, eğitim kalitesini ve okulun bütünsel gelişimini doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgulara göre hem uygulayıcılara hem de araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Teachers' participation in decision-making and implementation processes in educational institutions is of great importance in terms of the democratization of the school, the development of institutional culture, and the improvement of quality in education. However, the extent to which teachers take part in school administration, how they are included in this process, and which factors facilitate or hinder their participation are among the fundamental issues that need to be addressed in the field of educational administration. The aim of this study is to examine teachers' participation in school administration and the factors that influence this process. The study, conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research approaches, included 25 teachers working at different levels and in various subject areas, selected through snowball and maximum variation sampling methods. Data were collected through semi-structured interview forms via face-to-face and online methods. Expert opinions were consulted in the preparation of the interview questions, and the collected data were analyzed using both descriptive and content analysis methods. According to the research findings, teachers consider participation in school administration valuable in terms of joint decision-making, a democratic understanding of administration, organizational integrity, and enhancing the quality of education. However, it was concluded that current participation is limited, teachers' opinions are often disregarded, and they are not sufficiently involved in decision-making processes. Factors hindering participation were categorized at individual (lack of motivation, lack of knowledge and skills), organizational (administrator attitudes, lack of communication), and systemic (centralized structure, cultural and societal norms) levels. To enhance participation, teachers recommended improving the work environment, increasing empowerment opportunities, establishing effective communication channels, expanding professional development programs, and fostering a participatory school culture. The findings of the study reveal that active teacher participation in school administration directly affects not only administrative processes but also institutional solidarity, educational quality, and the overall development of the school. Based on the findings, recommendations were made for both practitioners and researchers.