Sürdürülebilir finans kapsamında yeşil tahvil ihracının pay senedi piyasaları üzerindeki etkileri
The impacts of green bond issuance on stock markets within the scope of sustainable finance
- Tez No: 956128
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son zamanlarda küresel finans piyasalarında geleneksel finans araçlarıyla birlikte yeşil finansal ürünlere de ilginin artmaya başladığı görülmüştür. Devletler, kuruluşlar ve piyasa katılımcıları birçok avantajı bakımından özellikle yeşil tahvile yönelmişlerdir. Maliyet avantajı ve getiri bakımından cazip bulunan yeşil tahvil ihraçlarının şirketlerin pay senetlerine etki edip etmediği de çalışmalara konu olmuş ve farklı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma; düzenli olarak yeşil tahvil ihraç eden şirketlerin pay senetleri getirileri ile yeşil tahvil endeksi, yeşil pay senedi endeksi ve borsa endeks getirileri ele alınarak panel veri analizi ve nedensellik analizleri yardımıyla tahmin edilmeye ve açıklanmaya çalışılmıştır. Bir diğer ampirik analizde ise literatürde ve piyasalarda oldukça rağbet gören endekslerden oluşturulan portföy ve yeşil finansal ürünler (yeşil tahvil endeksi, yeşil pay senetleri) arasındaki volatilite ölçülmüştür. Yapılan analizler ve bulgular sonucunda pay senedi getirileri ile borsa endeks getirileri ve yeşil pay senetleri arasında anlamlı ilişkilerin olduğu, yeşil tahvil endeksi ile ilişki bulunamadığı saptanmıştır. Yeşil tahvil ihraçlarının, şirketlerin pay senedi getirileri üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a growing interest in green financial products along with traditional financial instruments in global financial markets. Governments, organizations and market participants have been particularly attracted to green bonds as they have many advantages. The impact of green bond issuances, which are attractive in terms of cost advantage and return, on companies' stocks has also been the subject of research and different results have been obtained. In this study, the stock returns of companies that regularly issue green bonds, green bond index, green stock index and stock market index returns are analyzed and explained with the help of panel data analysis and causality analysis. The other empirical analysis measures the volatility between green financial products (green bond index, green equity indexes) and a portfolio constructed from indices that are highly popular in the literature and in the markets. The analysis and findings revealed that there is a significant relationship between stock returns and stock market index returns and green stocks, while there is no relationship with the green bond index. It has been observed that green bond issuances have no effect on companies' stock returns.