Mobil bireysel atriyal fibrilasyon yönetim (m-BAFY) programının geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development and Evaluation of the Effectiveness of Mobile Individual Atrial Fibrillation Management (m-BAFY) Program
- Tez No: 956135
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dahiliye Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında amaç; mobil bir bireysel atriyal fibrilasyon yönetim (m-BAFY) programını geliştirmek ve programın semptom şiddeti, ilaç uyumu, öz bakım gücü ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak planlanan çalışmanın veri toplama süreci, Haziran 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kardiyoloji Anabilim Dalı Aritmi Polikliniği'nde yürütüldü. Örneklemi; dahil edilme ölçütlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden girişim grubunda 45, kontrol grubunda 45 olmak üzere toplam 90 AF'li hasta oluşturdu. Araştırma verileri;“Hasta Tanıtım Formu”,“EHRA AF Semptom Sınıflandırması”,“Toronto Üniversitesi Atriyal Fibrilasyon Şiddeti Ölçeği”,“İlaç Uyumu Bildirim Ölçeği”,“Öz Bakım Gücü Ölçeği”,“Atriyal Fibrilasyonun Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Anketi”olmak üzere toplam altı form kullanılarak toplandı. Bilgisayar mühendisliği bölümünden bir öğretim üyesi ile birlikte çalışılarak m-BAFY programı geliştirildi. Girişim grubundaki hastaların telefonlarına m-BAFY programı yüklendi. Üç ay boyunca m-BAFY programını kullanmaları ve en az iki haftada bir semptom günlüğünü doldurmaları istendi. Girişim grubundaki hastalara, uygulamaya girdikleri veriler doğrultusunda bireyselleştirilmiş bildirimler gönderildi. Kontrol grubundaki hastalar ise poliklinikte uygulanan standart bakımı aldı. Veriler 0.ay, 1.ay ve 3.ay sonunda yüz yüze toplandı. Elde edilen veriler uygun yöntemler kullanılarak analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan girişim ve kontrol grubundaki hastaların sosyo-demografik ve hastalık özellikleri bakımından homojen dağılım sağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis was to develop a mobile individual atrial fibrillation management (m-BAFY) program and to evaluate the effects of the program on symptom severity, medication compliance, self-care agency and quality of life. Materials and Methods: The data collection process of the study, planned as a randomized controlled experimental study, was carried out between June 2024 and April 2025 at the Arrhythmia Polyclinic of the Cardiology Department of Ege University Health Application and Research Center. The sample consisted of a total of 90 AF patients, 45 in the intervention group and 45 in the control group, who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Research data were collected using a total of six forms; the“Patient Identification Form”,“EHRA AF Symptom Classification”,“University of Toronto Atrial Fibrillation Severity Scale”,“Medication Adherence Reporting Scale”,“Self-Care Ability Scale”, and“Effect of Atrial Fibrillation on Quality of Life Questionnaire”. The m-BAFY program was developed in collaboration with a faculty member from the computer engineering department. The m-BAFY program was downloaded to the phones of the patients in the intervention group. They were asked to use the m-BAFY program for three months and to fill out the symptom diary at least every two weeks. Patients in the intervention group were sent individualized notifications based on the data they entered into the application. Patients in the control group received standard care administered in the outpatient clinic. Data were collected face-to-face at the end of month 0, month 1 and month 3. The obtained data were analyzed using appropriate methods. Statistical significance was accepted as p˂0.05. Results: It was determined that the patients in the intervention and control groups participating in the study provided a homogeneous distribution in terms of socio-demographic and disease characteristics.