Simetrik tetrakarboksilat ile anyonik gözenekli koordinasyon polimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve metilen mavisi adsorpsiyonu
Synthesis, characterization and methylene blue adsorption of anionic porous coordination polymers with symmetric tetracarboxylate
- Tez No: 956134
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Endüstriyel faaliyetlerde yaygın olarak kullanılan bir boyarmadde olan metilen mavisinin (MB) çevreye salınması ekosistem üzerinde ciddi ve çoğu zaman geri dönüşü olmayan olumsuz etkilere yol açmaktadır. Gözenekli koordinasyon polimerleri (GKP'ler), büyük yüzey alanları ve yüzeylerinin fonsiyonelleştirilebilmeleri, boyarmadde adsorpsiyonunda umut vadeden adsorban malzemeler olarak öne çıkmaktadır. Bu tez kapsamında, anyonik iskelete sahip iki koordinasyon polimeri, {(pbisoixH2)[Zn(μ4- BIPFA)]·2DMF·4H2O}n (MS18) ve {(bisoihH2)[Zn(μ4-BIPFA)]·1,5DMF·5H2O}n (MS54) sentezlenmiş ve MB boyarmaddesinin sulu çözeltiden gideriminde adsorban olarak kullanılmıştır. Sentezlenen GKP'lerin yapısı elementel analiz, FT-IR, tek kristal X-ışını kırınımı (SCXRD), toz X-ışınları kırınımı (PXRD) ve termogravimetrik analiz (TGA) yöntemleriyle ortaya koyulmuştur. X-ışınları analiz sonucuna göre, MS18 ve MS54'de, BIPFA4 − ligandları, dört çinko iyonuna monodentat (tek dişli) şekilde bağlanarak anyonik üç boyutlu yapı meydana gelmiştir. Bu yapı, dikdörtgen ve kare kanallar içermektedir. Anyonik iskeletin yük dengesi, nötral ligandların protonlanmasıyla sağlanmıştır. Geniş kanallar nedeniyle, aynı birimlerin iç içe geçmesi sonucu 2-kat iç içe geçmiş 3D + 3D → 3D yapı gözlemlenmiştir. Her iki komplekste, 42 .84 nokta simgesine sahip bir pts topolojisi sergilemiştir. Kesikli sistemde pH, sıcaklık ve temas süresi, başlangıç MB derişimi gibi faktörlerin adsorpsiyon üzerindeki etkileri incelenmiştir. MS18 ve MS54 üzerine MB boyarmaddesinin adsorpsiyonunun denge süreleri sırasıyla 50 ve 40 dk olarak bulunmuştur. Her iki komplekse ait adsorpsiyon verilerinin, Langmuir izoterm ve yalancı-ikinci- dereceden kinetik modelerine uyum gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The release of methylene blue (MB), a dye widely used in industrial activities, into the environment causes serious and often irreversible negative effects on ecosystems. Porous coordination polymers (PCPs) stand out as promising adsorbent materials for dye removal due to their large surface areas and the possibility of surface functionalization. In this thesis, two coordination polymers with anionic frameworks, {(pbisoixH2)[Zn(μ4- BIPFA)]·2DMF·4H2O}n (MS18) and {(bisoihH2)[Zn(μ4-BIPFA)]·1,5DMF·5H2O}n (MS54), were synthesized and used as adsorbents for the removal of MB dye from aqueous solution. The structures of the synthesized PCPs were characterized by elemental analysis, FT-IR, single-crystal X-ray diffraction (SCXRD), powder X-ray diffraction (PXRD), and thermogravimetric analysis (TGA). According to X-ray analysis, in both MS18 and MS54, BIPFA4 − ligands coordinate to four zinc ions in a monodentate coordination mode, forming an anionic three-dimensional framework. These structures contain both rectangular and square channels. The charge balance of the anionic framework is maintained through the protonation of neutral ligands. Due to the presence of large channels, a 2-fold interpenetrated 3D + 3D → 3D structure is observed as a result of the interlocking of identical units. Both complexes exhibit a pts topology with a point symbol of 42 .84 . In batch systems, the effects of pH, temperature, contact time, and initial MB concentration on adsorption were investigated. The equilibrium times for MB adsorption on MS18 and MS54 were found to be 50 and 40 minutes, respectively. The adsorption data for both complexes were found to fit well with the Langmuir isotherm and pseudo-second-order kinetic models.