Ayçiçeği tarımsal artıklarının peletleme yöntemiyle biyoyakıta dönüştürülmesi ve kullanım olanaklarının araştırılması
Conversion of sunflower agricultural residues into biofuel using pelleting method and investigation of use possibilities
- Tez No: 956144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Kayseri ilinde yaygın olarak yetiştirilen çerezlik ayçiçeği bitkisinin hasat ve harman işlemleri sonrasında ortaya çıkan tarımsal artıkların katı biyoyakıt olarak değerlendirilme potansiyeli araştırılmıştır. Öğütülmüş materyalin yoğunluğu 179.35 kg.m-³, nem oranı ise %8.04 olarak tespit edilmiştir. Üretilen peletlerin parça yoğunlukları 921–1087 kg.m-³, hacim yoğunlukları ise 747.18 (6 mm), 681.84 (8 mm) ve 702.49 kg.m-³ (10 mm) olarak belirlenmiştir. Pelet çapının hacim yoğunluğu üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p≤0.05). Kırılma direnci değerleri %98.49–%98.59 arasında değişmiş, mekanik dayanıklılık (Tumbler) değerleri ise %89.42 (6 mm), %84.70 (8 mm) ve %81.78 (10 mm) olarak ölçülmüştür. Tumbler direnci üzerinde pelet çapının %99 oranında etkili olduğu ve farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p≤0.05). Sıkıştırma direnci açısından en yüksek değer 8 mm çapındaki peletlerde (1.44 kN), en düşük ise 10 mm çapındaki peletlerde (0.55 kN) gözlenmiştir. Pelet nem içeriği sırasıyla %0.94 (6 mm), %4.35 (8 mm) ve %2.72 (10 mm) olarak bulunmuş; bu farklılıklar da istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p≤0.05). Üst ısıl değer 15.76 MJ.kg-1, kül içeriği ise %17.26 olarak ölçülmüştür. CO₂ emisyon değerleri pelet çapına göre değişmekle birlikte tümü yasal sınırların altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of utilization of agricultural residues resulting from the harvest and threshing processes of sunflower plant, which is widely grown for confectionery in Kayseri province, as solid biofuel was investigated. The density of the ground material was determined as 179.35 kg.m-³ and moisture content was determined as 8.04%. The particle densities of the produced pellets were determined as 921–1087 kg.m-³, bulk densities were determined as 747.18 (6 mm), 681.84 (8 mm) and 702.49 kg.m-³ (10 mm). The effect of pellet diameter on bulk density was found to be statistically significant (p≤0.05). Breakage resistance values changed between 98.49%–98.59%, mechanical durability (Tumbler) values were measured as 89.42% (6 mm), 84.70% (8 mm) and 81.78% (10 mm). It was determined that pellet diameter had a 99% effect on tumbler resistance, and the differences were statistically significant (p≤0.05). In terms of compression resistance, the highest value was observed in pellets with a diameter of 8 mm (1.44 kN), and the lowest in pellets with a diameter of 10 mm (0.55 kN). Pellet moisture content was found to be 0.94% (6 mm), 4.35% (8 mm) and 2.72% (10 mm), respectively; these differences were also found to be statistically significant (p≤0.05). Upper calorific value was measured as 15.76 MJ.kg-1 and ash content as 17.26%. Although CO₂ emission values changed according to pellet diameter, they all remained below the legal limits.