k-Lauricella fonksiyonları ve bazı özellikleri
k-Lauricella functions and some properties
  1. Tez No: 956147
  2. Yazar: AYŞEGÜL KIZILARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde k-Lauricella fonksiyonları tanımlanmış ve bazı özellikleri incelenmiştir. İlk olarak, klasik Lauricella fonksiyonlarının integral gösterimleri ve dönüşüm formülleri gibi bazı özellikleri hatırlatılmıştır. Daha sonra, Pochhammer k-sembolü kullanılarak k-Lauricella fonksiyonları tanımlanmıştır. Ayrıca, klasik Lauricella fonksiyonları ile k-Lauricella fonksiyonları arasındaki ilişkiler elde edilmiştir. Son olarak, k-Lauricella fonksiyonlarının bazı integral gösterimleri ve dönüşüm formülleri ispatlanmıştır. İspatlarda klasik yöntemlere ek olarak, bu ilişkiler ile klasik Lauricella fonksiyonlarının bilinen özelliklerinin kullanımına dayalı, daha kolay ve kısa olan ikinci bir yöntem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, k-Lauricella functions are defined and some of their properties are investigated. First, some properties of classical Lauricella functions such as their integral representations and transformation formulas are recalled. Then, k-Lauricella functions are defined using the Pochhammer k-symbol. Also, the relations between classical Lauricella functions and k-Lauricella functions are obtained. Finally, some integral representations and transformation formulas of k-Lauricella functions are proved. In the proofs, in addition to classical methods, a shorter and easier second method is employed, which is based on the use of these relations and known properties of classical Lauricella functions.