Examination and evaluation of acoustic comfort in architecture studios: Case study in Yaşar University
Mimarlık stüdyolarında akustik konforun incelenmesi ve değerlendirilmesi: Yaşar Üniversitesi'nde vaka çalışması
  1. Tez No: 956148
  2. Yazar: ESMA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SEVİNÇ KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Eğitim mekanlarında akustik performansın sağlanması eğitmenler ve öğrenciler için önemli bir faktördür. Bir mekanda gürültünün varlığı kullanıcıların fizyolojik ve psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir. Düşünme, anlama, çalışma, okuma, dinleme ve grup çalışması gibi öğrenme süreçleri eğitim mekanlarında yaşandığından akustik konforun sağlanması eğitim sürecinin verimliliği ve kullanıcıların sağlığı, öğrencilerin derse daha aktif katılımı ve kapsayıcı eğitimin sağlanması açısından destekleyici bir unsur olabilir. Bu araştırmada Türkiye, İzmir'deki Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin F101 ve F102-103 stüdyoları“eğitim iç mekanı”ve“akustik konfor”başlığı altında incelenmiştir. Bu stüdyolar, bir tasarım ilkesi olarak dikdörtgen plan düzenleri (dikey ve yatay), ses kaynağı konumlarının değişkenliği, iç mekanda masa-tahta gibi büyük yansıtıcı yüzeylerin varlığı ve masaların boyutları nedeniyle metrekare başına düşen kişi sayısının sınırlı olmasından dolayı seçildi. Tez sürecinde seçilen mimari stüdyolarda yerinde akustik ölçümler yapıldı. Bu stüdyolar Sketchup programı ile modellendi ve kalibrasyon işlemi ODEON oda akustiği yazılım programı ile gerçekleştirildi. Kalibrasyon işleminin ardından model ODEON programında simülasyona uygun hale getirildi. Eğitim iç mekanlarında akustik açısından en önemli parametrelerden olan yankılanma süresi (RT [s]), konuşmanın belirginliği/ayırt edilebilirlik (D50 [%]) ve ses iletim indeksi (STI) gibi akustik parametreler için yerinde ölçümler ve ODEON oda akustiği yazılımı esas alınarak akustik simülasyon gerçekleştirildi. Ardından uygun modelde akustik simülasyon aracılığıyla malzeme ve hacim önerileri akustik iyileştirme açısından kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Yapılan malzeme önerileri sonucunda, dikey düzen stüdyo ve yatay düzen stüdyolarda düşük emicilik ve orta emicilik değerine sahip yüzey (duvar-tavan ya da zemin-tavan) malzemelerinin kullanımının akustik parametreler açısından kabul edilebilir değer aralığında olduğu görülmüştür. Ayrıca, hacim önerisi dikey plan düzeninde, mümkünse tavan yüksekliği 2,6 m ve duvar emilimi için yalnızca Sınıf A emici duvar paneli kullanılarak sağlanabilir. Yatay plan düzenine sahip sınıflarda, emici perdeler kullanılarak, asma tavan yoksa duvar panelleri kullanılarak, tavana asma yatay deflektörler eklenerek akustik açıdan daha uygun iç mekan tasarımları yapılabilir. Ayrıca, mümkünse tavan yüksekliği 2,6 m iken duvar emilimi için yalnızca Sınıf A emici duvar paneli kullanılarak daha sürdürülebilir ve daha az malzeme/ürün ile konforlu sınıflar oluşturulabilir. Özetle, bu tez, sınıflarda kullanılan malzeme ve hacim önerilerinin akustik açıdan iyileştirmelerinin değerlendirilmesi ve öneri sonuçlarının frekans bazlı (özellikle orta frekans) kabul edilebilir değer aralıkları ile karşılaştırılmasından oluşmaktadır. Bu araştırmanın en belirgin yönü ise literatüre gerçek anlamda uygulamaya yönelik bir veri üretmesidir.
Özet (Çeviri)
Ensuring acoustic performance in educational spaces is a significant factor for instructors and students. The presence of noise in a room can cause users to experience physiological and psychological problems. Since learning processes such as thinking, understanding, working, reading, listening, and group work are experienced in educational spaces, ensuring acoustic comfort can be a promoting element in terms of the efficiency of the educational process and the health of users, more active participation of students in the lesson, and the provision of inclusive education. In this research, the studios F101 and F102-103 of the Faculty of Architecture of Yaşar University in Izmir, Türkiye, were examined under the title of“educational interior”and“acoustic comfort.”These studios were selected based on their rectangular layout (vertical and horizontal) as a design principle, the variability of sound source positions, the presence of large reflective surfaces in the interior such as tables, and the limitation of the number of people per square meter due to the dimensions of the tables. During the thesis process on-site, acoustic measurements were made in the selected architectural studios. These studios were modeled with the Sketchup program, and the calibration process was conducted with the ODEON room acoustics software program. After the calibration process, the model was made suitable for simulation in the ODEON program. Acoustic analysis was conducted specifically for the acoustic parameters such as reverberation time (RT [s]), definition (D50 [%]) and sound transmission index (STI), one of the most important parameters in view of the acoustics in educational interiors, based on the on-site measurements, and the ODEON room acoustics software for the acoustic simulation. In order to be able to perform acoustic simulation in a suitable model, material and volume suggestions had compared each other for acoustic improvement. As a result of the material recommendations, it was seen that the use of surface (wall-ceiling or ground-ceiling) materials with low and medium absorbency values in vertical layout studios and horizontal layout studios are within the acceptable value range in terms of acoustic parameters. In addition, volume recommendation can be provided vertical plan layout, if possible, the ceiling height is 2.6 m and use only add the Class A absorptive wall panel for wall absorption. In classrooms with horizontal plan layout, more acoustically appropriate designs can be made with use absorbent screens, use wall panels if not have a suspended ceiling, consider suspended add horizontal baffles to ceiling. However, if possible, the ceiling height is 2.6 m and use only add the Class A absorptive wall panel for wall absorption suggestions more sustainable and using less material/product to make acoustic comfortable classrooms. In summary, this research consists of jointly evaluating material and volume improvement used in classrooms and comparing which result of the recommendation is closer to the acceptable value ranges on the frequency based results (especially medium frequency). The most distinctive contribution of this research lies in its ability to generate authentic, application-oriented data, which offers practical value and advances the field beyond theoretical discourse.