Analog-modüler ses sentezleyiciler için mikrotonal dizi destekli sequencer tasarımı: BABi SEQ
Microtonal series-supported sequencer design for analog-modular sound synthesizers: BABi SEQ
  1. Tez No: 956210
  2. Yazar: ALPARSLAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA EDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Müzik teknolojilerinin gelişimi, 20. yüzyıldan bu yana Batı müziğinin 12-ton eşit tamperaman paradigması çerçevesinde şekillenmiştir. Bu durum, Türk makam müziği ve diğer mikrotonal sistemlerin elektronik platformlarda özgün temsilinde belirgin eksiklikler yaratmaktadır. Bu çalışma, problematik alana özgün yaklaşım geliştirerek akademik literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. BABi SEQ projesi, analog-modüler sentezleyici ekosistemleri için mikrotonal dizi destekli sequencer sisteminin tasarım ve geliştirme sürecini kapsamaktadır. Çalışmanın motivasyonu, mevcut teknolojik çözümlerden farklı bakış açısı ortaya koymak ve metodolojik çeşitliliği zenginleştirmektir. Sistem, Raspberry Pi Pico mikrokontrolcüsü merkezli hibrit analog-dijital mimarisi ile konvansiyonel yaklaşımlardan ayrışır. Dört katmanlı modüler yazılım organizasyonu sistemin işlevsel esnekliğini ve genişletme potansiyelini güvence altına alır. MicroPython ile geliştirilen yazılım, 200'ü aşkın dünya müziği modunu barındıran sistematik kütüphane sunar. Türk makam entegrasyonunda İsmail Hakkı Özkan'ın (2006) kuramsal çerçevesi referans alınmış, koma aralıklarının hesaplanması için özelleştirilmiş algoritmalar geliştirilmiştir. Donanım konfigürasyonunda MCP4822 12-bit DAC (CV çıkış), 74HC165 kaydırma yazmacı (kontrol) ve WS2812B RGB LED (görsel geri bildirim) kullanılmıştır. Testler MIDI çıkışında ±1 cent hassasiyet, CV çıkışında ±5mV doğrulukla 1V/oktav standardını aştığını göstermiştir. Uşşak makamında geleneksel icra ile elektronik üretim arasında tonal tutarlılık sağlanmıştır. Araştırmanın katkısı, mikrotonal müzik teknolojileri literatürüne alternatif metodolojik yaklaşım kazandırmak ve araştırma çeşitliliğini artırmaktır. Çalışma, geleneksel müzik sistemlerinin çağdaş elektronik müzik üretiminde entegrasyonuna yönelik yeni perspektifler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of music technologies has been shaped within the framework of Western music's 12-tone equal temperament paradigm since the 20th century. This situation creates significant deficiencies in the authentic representation of Turkish maqam music and other microtonal systems on electronic platforms. This study aims to contribute to academic literature by developing an original approach to this problematic area. The BABi SEQ project encompasses the design and development process of a microtonal series-supported sequencer system for analog-modular synthesizer ecosystems. The motivation of the study is to present a different perspective from existing technological solutions and to enrich methodological diversity. The system diverges from conventional approaches with its hybrid analog-digital architecture centered on the Raspberry Pi Pico microcontroller. Four-layered modular software organization ensures the system's functional flexibility and expansion potential. The software developed with MicroPython offers a systematic library containing over 200 world music modes. In Turkish maqam integration, İsmail Hakkı Özkan's (2006) theoretical framework has been taken as reference, and specialized algorithms have been developed for the calculation of comma intervals. Hardware configuration utilizes MCP4822 12-bit DAC (CV output), 74HC165 shift register (control), and WS2812B RGB LED (visual feedback). Tests demonstrated that MIDI output exceeded ±1 cent precision and CV output exceeded the 1V/octave standard with ±5mV accuracy. Tonal consistency was achieved between traditional performance and electronic production in Uşşak maqam. The contribution of the research is to provide an alternative methodological approach to microtonal music technologies literature and to increase research diversity. The study offers new perspectives for the integration of traditional music systems in contemporary electronic music production.