Klasik dönemdeki tematik yapılara yönelik yeni bir yaklaşım
A new approach to thematic structures in the classical period
- Tez No: 956209
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Klasik Dönem Müziği'nde tematik yapıların biçim içindeki rolüne dair farklı açılardan yaklaşımlar geliştirilmiş olsa da, bu çalışma cümlesel ve periyodik yapıları merkezine alarak bu yapılar üzerinden tematik organizasyonu değerlendiren yeni bir sınıflandırma önermektedir. Biçimsel yapılar üzerine yapılan önceki çalışmalar gözden geçirilmiş, mevcut kuramsal sınıflandırmalar temel alınarak tema merkezli olmayan, uzunluklarına göre kurgulanan yeni bir biçimsel yapı sınıflandırmasının ilkeleri ortaya konmuştur. Klasik Dönem Batı Müziği'nde yer alan büyük ölçekli cümle ve periyot yapılarını ve bu yapıların form içerisindeki tematik işlevlerini inceleyen çalışmada, Haydn, Mozart ve Beethoven'a ait senfoni, yaylı çalgılar dörtlüsü, piyano sonatı ve konçerto gibi türlerdeki seçilmiş eserler analiz aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, müzik teorisinde yer alan“cümle”ve“periyot”kavramları incelenmiş; buna ek olarak“küçük ve büyük cümle”ile“küçük ve büyük periyot”ayrımları yapılarak yeni bir sınıflandırma önerisi sunulmuştur. Bu sınıflandırma doğrultusunda, büyük cümle ve periyotların özellikle serim bölümlerinde tematik malzeme oluşturmadaki belirgin rolleri örnek analizlerle ortaya konmuştur. Her ne kadar çalışma sınırlı sayıda eserle sınırlı tutulmuş olsa da, yapılan analizler büyük cümle ve büyük periyot yapıların özellikle serim bölümlerinde tematik malzemenin düzenlenmesinde önemli bir işlev üstlendiğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda geliştirilen sınıflandırma, Klasik Dönem form anlayışının daha sistematik biçimde incelenmesine olanak tanımakta ve biçimsel çözümlemelere katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although various approaches have been developed to examine the role of thematic structures within musical form in the Classical Period, this study offers a new classification by focusing specifically on big sentence and period structures and evaluating thematic organization through these forms. Previous studies on formal structures were reviewed and based on existing theoretical classifications the principles of a new formal structure classification constructed according to their lengths rather than on a thematic basis were proposed. The study investigates big sentence and period structures in Classical Western Music and explores their functions within the form. Selected works by Haydn, Mozart and Beethoven, including symphonies, string quartets, piano sonatas and concertos, were used as the main material for analysis. In the first part of the study, the theoretical concepts of“sentence”and“period”are examined and distinctions such as“small and big sentence”and“small and big period”are introduced to support the proposed classification. Based on this framework, the study demonstrates with examples the significant role of big sentence and period structures in shaping thematic material, particularly in exposition sections. Although the scope of the study is limited to a certain number of works, the analysis reveals that big sentence and period structures play an important role in organizing thematic material in the exposition. This proposed classification contributes to a more systematic understanding of Classical Period form and offers a new perspective to formal analysis.