Ocak içi nakliye yolu toplam yakıt optimizasyonu: bir açık metal işletmesi uygulaması
Total fuel consumption optimization of in-pit haul roads: a case study from an open-pit metal mine
- Tez No: 956221
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Açık ocak maden işletmelerinde, en büyük maliyet kalemlerinden biri tüketilen akaryakıt maliyetleridir. Tüketilen bu akaryakıtın büyük bir kısmını kazı alanlarından kazılan cevher ve pasanın kamyon ile döküm alanlarına nakledilmesi sırasında kullanılan akaryakıt oluşturur. Bu büyük maliyeti azaltabilmek için açık ocak nakliye operasyonları ve rotalarının optimizasyonu hedeflenmektedir. Bu çalışmada, Acacia maden işletmeleri Gökırmak bakır madeninde kullanılan nakliye yolları ve rotaları analiz edilmiştir. Açık ocak bakır madeninde kullanılan nakliye yollarının akaryakıt tüketimini optimize etmek amacıyla, yol güzergâhlarına dair mesafe, kot farkı, toplam viraj sayısı, toplam viraj mesafesi, yol güzergahı eğimleri, ile kullanılan nakliye kamyonlarına dair kamyon hızları ve kamyon devirleri gibi parametrelerin etkisi çoklu regresyon yöntemi kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yakıt tüketimi üzerinde hangi değişkenin daha çok etkiye sahip olduğu ve değişkenlerin birbirleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çoklu regresyon analizi sonucunda toplam yakıt tüketimi tahmininde kullanılabilecek çoklu regresyon denklemi elde edilmiştir. Yapılan analizler ve elde edilen regresyon denkleminde toplam yakıt tüketiminde en büyük faktörün Kot farkı faktörü olduğu görülmüştür. Kot farkı, toplam viraj mesafesi ve ortalama hız faktörlerinin toplam yakıt tüketimi üzerinde doğrudan etkili olduğu görülmüştür. Analizde yer alan diğer faktörlerin toplam yakıt tüketiminde doğrudan etkisinin olmadığı anlaşılmıştır. Kot farkı ve toplam viraj mesafesinin artmasının toplam yakıt tüketimini arttırdığı ortalama hızın artmasının toplam yakıt tüketimini azalttığı görülmüştür. Bu çalışma Acacia maden işletmeleri ve benzer ölçekteki açık ocak maden işletmelerinde toplam yakıt tüketimini minimize edebilecek nakliye rotalarının seçiminde ve yeni yapılacak nakliye yollarının tasarlanmasında kullanılabilecektir. Elde edilen çoklu regresyon modeli açık ocak maden işletmeleri nakliye operasyonlarında toplam yakıt tüketimi tahmininde kaynak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In open-pit mining operations, one of the largest cost items is fuel expenses. A significant portion of this fuel is consumed during the transportation of excavated ore and waste from mining areas to dumping sites via trucks. To reduce these substantial costs, the goal is to optimize open-pit haulage operations and transportation routes. In this study, the transportation routes and paths used at Acacia Mining's Gökırmak copper mine were analyzed. To optimize fuel consumption for haulage routes in the open-pit copper mine, parameters such as route distance, elevation difference, total number of turns, total turn distance, route gradients, truck speeds, and truck RPMs were examined in detail using multiple regression analysis. The study investigated which variables had the greatest impact on fuel consumption and how these variables influenced each other. Through the multiple regression analysis, a regression equation was derived to predict total fuel consumption. The analyses and the resulting regression equation revealed that elevation difference was the most significant factor affecting total fuel consumption. Elevation difference, total turn distance, and average speed were found to have a direct impact on total fuel consumption. Other factors included in the analysis showed no direct effect on total fuel consumption. The study concluded that increases in elevation difference and total turn distance raised total fuel consumption, while higher average speeds reduced total fuel consumption. This study can be utilized by Acacia Mining and similar-scale open-pit mining operations to minimize total fuel consumption through the selection of optimized transportation routes and the design of new haulage paths. The developed multiple regression model will serve as a resource for predicting total fuel consumption in open-pit mining haulage operations.