Tali havalandırma tasarımı üzerine bir yazılım geliştirilmesi
Developing a software on auxiliary ventilation design
- Tez No: 956222
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mühendislik faaliyetlerinden biri olan yeraltı madenciliği, zorlu ve tehlikeli koşullar altında yapılır. Bu faaliyetler yürütülürken hava kalitesinin sağlanması, madenin daha güvenli ve daha verimli çalışabilmesi için hayati önem taşır. Havalandırma sistemlerinin tasarlanma amacı, yeraltı ocağının her noktasına yeterli ve temiz hava ulaştırmak, kirli ve zararlı gazları uzaklaştırmak, oksijen seviyesini dengelemek ve patlayıcı ortamın oluşumunu engellemektir. Tali havalandırma sistemleri, yeraltı ocaklarında ana hava akımının erişemediği, bir ucu kör olan yolların havalandırılmasında kullanılır. Bu havalandırma sistemleri, genel havalandırmanın bir parçasıdır ve madenin daha dar bölgelerinde hava akışını sağlamada önemli ve etkin bir rol oynar. Klasik yöntemlerle tali havalandırma hesaplamaları, genellikle manuel olarak yapılan matematiksel çözümlemeler ve krokilerden oluşur. Bu yöntemler hem zaman kaybına neden olur, hem de hatalara oldukça açıktır. Bu bağlamda, bilgisayar destekli simülasyonlar ve modellemeler gelişen teknoloji ile birlikte havalandırma sistemlerinin optimum ve daha verimli bir şekilde hesaplanmasına olanak tanır. İnsan hatalarının en aza indirilmesine, zaman ve iş gücünden tasarrufa ve farklı senaryoların hızla test edilmesine imkan sağlar. Bu çalışmada, yeraltı madenlerinde tali havalandırma sistemlerinin hesaplanmasını seri-paralel bağlı devreler yöntemiyle gerçekleştiren bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Yazılım, farklı havalandırma senaryolarının oluşturulmasına olanak sağlamakta ve bu senaryolar üzerinde hesaplamalar yapılmasına imkân tanımaktadır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan program, tali havalandırma düzenlemelerinin daha sistematik ve güvenilir bir şekilde analiz edilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Underground mining, one of the key activities in engineering, is carried out under challenging and hazardous conditions. Ensuring air quality during such operations is vital for the safety and efficiency of mining activities. The primary objective of ventilation systems is to deliver adequate and clean air to all areas of the underground mine, remove contaminated and harmful gases, maintain appropriate oxygen levels, and prevent the formation of explosive environments. Auxiliary ventilation systems are used in blind headings where the main airflow of the mine cannot reach. These systems are integral parts of the overall ventilation network and play a significant and effective role in maintaining airflow in narrower areas of the mine. Traditional methods of auxiliary ventilation design typically rely on manual mathematical analyses and sketches, which are time-consuming and prone to errors. In this context, computer-aided simulations and modeling, enabled by advancing technology, allow for more efficient and optimized calculations of ventilation systems. Moreover, such simulations help minimize human errors, save time and labor, and allow for rapid testing of various scenarios. This study aims to develop a computer program that performs auxiliary ventilation calculations in underground mines using the series-parallel network method. The developed program models auxiliary ventilation systems and performs rapid and reliable calculations to ensure optimal airflow. With a user-friendly interface, the program allows users to create and simulate different ventilation scenarios for various sections of the mine.