Salkım bölgesinde yaprak alma ve gölgeleme uygulamalarının cardinal (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde kalite, biyokimyasal özellikler ve güneş yanıklığı zararı üzerine etkileri
The effects of leaf removal and shading treatments on grape quality, biochemical characteristics, and sunburn damage in the cluster zone of cv. cardinal (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 956227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURCAN TEKER, DR. RAMAZAN OĞUZHAN SOLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 2024 yılında Manisa ilinin Yunusemre ilçesinde yer alan Bağcılık Araştırma Enstitüsü deneme bağlarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı; farklı fenolojik zamanlarda salkım bölgesinde gerçekleştirilen yaprak alma ve gölgeleme örtü kullanımının Cardinal (Vitis vinifera L.) asmalarında fizyoloji, verim, üzümde kalite, olgunlaşma, biyokimyasal özelliklerine ve güneş yanıklığı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada kontrol dışında tane tutumu ve ben düşme zamanlarının her ikisinde de yaprak alma ve gölgeleme örtü (%55) uygulamalarının kullanıldığı dört farklı araştırma konusu yürütülmüştür. Tane tutumu döneminde gerçekleştirilen yaprak alma ve gölgeleme uygulaması, tane ağırlık ve boylarında azalmalara neden olurken, tanede toplam antosiyanin değerlerinde artışlara neden olduğu tespit edilmiştir. Değişen hava koşullarında, gölgeleme uygulamalarının yaprak su potansiyeli değerlerini olumlu etkilediği, fotosentez ve stoma iletkenliği değerlerinde azalışlara neden olduğu, taç içi sıcaklık değerlerinde ise büyük bir etki yaratmadığı belirlenmiştir. 145. ve 198. takvim günleri arasında tekrarlanan, sabah ve öğleden sonra yapılan tane sıcaklık ölçümlerine göre, yaprak alma uygulamalarının tane sıcaklıklarını arttırdığı fakat gölgeleme örtüleri ile ekstrem sıcaklık değerlerinin hafifletildiği saptanmıştır. Tane tutumu döneminde yaprak alma uygulamalarının güneş yanıklığı zararına ve tanede renk problemlerine neden olabileceği tespit edilirken, gölgeleme örtü kullanımı ile zararın hafifletildiği (%9,26) ve kontrole (%19,26) göre daha az oranda güneş yanıklığına uğramış salkımların elde edildiği saptanmıştır. Tane tutumu döneminde yaprak alma işlemi uygulanan ve gölgeleme örtü kullanılan asmalarda olgunluk indisi değerleri anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak sıcak iklim koşullarında, tane tutumu döneminde salkım bölgesinde yaprak alma ve gölgeleme örtü kullanımının, kaliteli sofralık üzüm üretiminin yanında güneş yanıklığı zararını hafifleten etkili bir yöntem olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experimental vineyards of the Viticulture Research Institute located in the Yunusemre district of Manisa province in 2024. The aim of the research was to investigate the effects of leaf removal and the utilization of shading net in the cluster zone at different phenological stages on the vine physiology, yield, grape quality, ripening, biochemical properties, and sunburn problems of Cardinal (Vitis vinifera L.) grapevines. In the study, four distinct research topics were conducted where leaf removal and shading net (55%) applications were implemented during both the berry set and veraison periods, in addition to the control. Removing leaves and implementing shading during the berry set period resulted in a decrease in both berry weight and length; however, it simultaneously enhanced the total anthocyanin values within the berries. It was determined that shading treatments positively affected leaf water potential values in changing weather conditions, caused decreases in photosynthesis and stomatal conductance values, and did not have a major effect on canopy temperature values. Berry temperature measurements repeated in the morning and afternoon between the 145th and 198th calendar days determined that leaf removal applications increased berry temperatures, but shading net mitigated the extreme temperature values. While it was determined that leaf removal applications during the berry set period could cause sunburn damage and color problems in the berries, the damage was alleviated (9.26%) with the use of shading net, and fewer sunburned clusters were obtained compared to the control (19.26%). The maturity index values were observed to be significantly higher in grapevines subjected to leaf removal and shading net during the berry set period. Consequently, it has been concluded that under hot climatic conditions, implementing leaf removal and utilizing shading net in the cluster zone during the berry set period may serve as an effective strategy to mitigate sunburn damage while enhancing the quality of table grape production.