Temporomandibular eklem boşluklarının, mandibular kondilin ve glenoid fossanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak morfolojik olarak değerlendirilmesi
The morphological evaluation of temporomandibular joint spaces, the mandibular condyle, and the glenoid fossa using cone-beam computed tomography
- Tez No: 956226
- Danışmanlar: PROF. DR. PERUZE ÇELENK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türk popülasyonunda normal temporomandibular eklem (TME) boşluğu, mandibular kondil ve glenoid fossanın morfolojisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile yaş gruplarına, cinsiyete ve sağ ve sol tarafa göre incelemek ve anatomik varyasyonlarını göstermektir. Materyal ve Metod: Tam dişli CI maloklüzyona ve sağlıklı TME sahip yaşları 20-50 arasında değişen 59 kadın 51 erkek olmak üzere 110 hastadan çeşitli sebeplerle alınmış KIBT kesitleri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri ve radyolojik bulguları kaydedildi. Kondilar uzunluk, kondilar genişlik, kondilar yükseklik ve glenoid fossanın çatı kalınlığı ve ön, üst ve arka eklem boşlukları ölçüldü. Bulgular: Kondilar uzunluk, kondilin anterior ve posteriordaki en uç noktaları arasındaki mesafedir, erkeklerde kondilar uzunluk sağda 7,98±1,48 mm, solda 8,06±1,86 mm; kadınlarda sağda 8,08±1,67 mm, solda 8,09±2,28 mm olarak bulunmuştur. Cinsiyet açısından antero-posterior uzunluğun ortalama değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sağ ve sol tarafa göre kondilar uzunluk değerlendirildiğinde (sağda ortalama 8,03 ± 1,57 mm; solda ortalama 8,08 ± 2,09 mm) istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Kondilar genişlik, kondilin medial ve lateral kutupları arasındaki mesafedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the normal temporomandibular joint (TMJ) space, mandibular condyle, and glenoid fossa morphology in the Turkish population using cone-beam computed tomography (CBCT), with according to age groups, sex, and laterality (right and left sides), and to demonstrate their anatomical variations. Materials and Methods: CBCT scans of 110 patients (59 females and 51 males) aged between 20 and 50 years, with full dentition, Class I malocclusion, and healthy TMJs, were retrospectively evaluated. The patient's demographic data, including age and sex, as well as radiological findings, were recorded. Condylar length, condylar width, condylar height, and the roof thickness of the glenoid fossa, along with anterior, superior, and posterior joint spaces, were measured. Results: Condylar length, defined as the distance between the most anterior and posterior points of the condyle, was found to be 7.98 ± 1.48 mm on the right and 8.06 ± 1.86 mm on the left in males; and 8.08 ± 1.67 mm on the right and 8.09 ± 2.28 mm on the left in females. No statistically significant difference was found in anteroposterior length between sexes. Likewise, when condylar length was compared between the right (mean 8.03 ± 1.57 mm) and left sides (mean 8.08 ± 2.09 mm), no statistically significant difference was observed. Condylar width, defined as the distance between the medial and lateral poles of the condyle, showed a significant sex-based difference.