Diabetes mellituslu hastaların glisemik kontrol seviyeleri ve kronik komplikasyon durumları ile sosyoekonomik ve hastalık özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of glycemic control levels and chronic complication status of patients with diabetes mellitus with socioeconomic and disease characteristics
- Tez No: 956238
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BÖYÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Özet Amaç: Diyabetes mellitus (DM), insülin salgılanmasındaki veya insülinin etkinliğindeki bozukluktan veya her ikisinden kaynaklanan hiperglisemi ile karakterize bir metabolik hastalık grubudur. Yeterli glisemik kontrol sağlanamadığında uzun vadede dejeneratif komplikasyonlara yol açabilen kronik bir hastalıktır. Dünyada 371 milyondan fazla insan DM hastasıdır. DM'li kişi sayısı tüm ülkelerde artmaktadır. 2012 yılında dünyada 4,8 milyon kişi DM nedeniyle hayatını kaybetmiş ve DM için sağlık harcamaları 471 milyar doları aşmıştır. Makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyonların önlenmesi, azaltılması veya geciktirilmesi, DM'ye bağlı morbidite ve mortaliteyi azaltmada çok önemlidir. Etkili glisemik kontrolün sağlanması, DM'nin morbidite ve mortalitesini azaltmada en önemli noktadır. Çalışmamızda, DM'li hastaların glisemik kontrol düzeylerine ve kronik komplikasyonlarına etki eden faktörleri araştırmak istedik. Yöntem: Diyabetli hastaların açlık kan şekeri düzeyleri, HbA1c düzeyleri ve kronik komplikasyon durumları ile 6 sosyoekonomik özellik ve 6 hastalık özelliği karşılaştırıldı. 6 sosyoekonomik özellik; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, aylık gelir, sigara kullanımı ve yalnız mı yoksa ailesiyle mi yaşadığı bilgisiydi. 6 hastalık özelliği ise bel çevresi, vücut kitle indeksi, DM tipi, DM süresi, insülin kullanımı ve komorbidite idi. Bulgular: Çalışmamızda HbA1c değeri
Özet (Çeviri)
Comparison of glycemic control levels and chronic complication status of patients with diabetes mellitus with socioeconomic and disease characteristics Abstract Aim: Diabetes mellitus (DM) is a group of metabolic diseases characterized by hyperglycemia arising fromdefect in insulin secretion, in efficacy of insulin or both together. It is a chronic disease can lead todegenerative complications in long term if adequate glycemic control can not be provided. More than 371million people have DM in the world. The number of people with DM is increasing in all countries. In2012, 4.8 million people died because of DM in the world and health expenditure for DM was more than 471 billion dollars. Prevention, reduction or delaying of macrovascular and microvascular complications isvery important in reducing morbidity and mortality due to DM. Providing effective glysemic control is themost important point for reducing morbidity and mortality of DM. In our study we want to investigate thefactors which effect to glysemic control levels and chronic complications of the patients with DM. Method: We compared 6 socioeconomic characteristics and 6 disease characteristics with fasting bloodglucose levels, HbA1c levels and chronic complication situations of diabetic patients. 6 socioeconomiccharacteristics were age, gender, education level, monthly income, smoking and the information of livingalone or living with his/her family. 6 disease characteristics were waist circumference, body mass index,type of DM, duration of DM, insülin usage and comorbidity. Findings: In our study income of the patients whose HbA1c values were