Makine öğrenmesi yöntemleri ile fidye yazılım tespiti
Ransomware detection with machine learning methods
  1. Tez No: 956267
  2. Yazar: ENGİN KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz dünyasında dijitalleşmenin artmasıyla birlikte siber tehditlerin kapsamı ve etkisi de önemli ölçüde genişlemiştir. Fidye yazılımları (ransomware), bu tehditler arasında hem bireyleri hem de kurumsal yapıları en fazla etkileyen zararlı yazılım türlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Fidye yazılımları, hedef cihazlardaki verileri şifreleyerek kullanılamaz hale getirir ve şifrenin açılması için fidye ödenmesini talep eder. Bu tür yazılımlar, genellikle sosyal mühendislik yöntemleri, zararlı eklentiler veya sahte yazılım güncellemeleri aracılığıyla bulaşmaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikle fidye yazılımlarının tanımı ve kapsamı ele alınmış, ardından kapsamlı bir literatür özeti sistematik bir şekilde sunulmuş ve açık kaynak bir veri seti üzerinden CatBoost, XGBoost, LightGBM, NGBoost ve AdaBoost gibi makine öğrenimi teknikleri ile fidye yazılım sınıflandırma çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular literatürle karşılaştırmalı bir şekilde sunularak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in digitalization in today's world, the scope and impact of cyber threats have expanded significantly. Ransomware stands out as one of the types of malware that affects both individuals and corporate structures the most among these threats. Ransomware encrypts the data on target devices, making them unusable, and demands a ransom payment to unlock the password. This type of software is usually transmitted through social engineering methods, malicious plugins, or fake software updates. In this study, we performed classification operations on the Data Set using machine learning techniques and methods such as CatBoost, XGBoost, LightGBM, NGBoost, and AdaBoost during the detection phase of ransomware. The best result was found as a result of this study.