Üniversite sınavına hazırlanan kız öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerinin psikolojik esneklik, bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlamlık açısından incelenmesi
Examining the test anxiety levels of female students preparing for university exams in terms of psychological resilience, mindful awareness and psychological resilience
  1. Tez No: 956268
  2. Yazar: EBRUNUR EVİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Üniversite sınavı, ergenlik döneminde bireyin yaşamını belirleyici faktörlerin başında gelmektedir. Birey üniversite sınavı ile yaşamı boyunca yapacağı mesleğini seçmesinin yanı sıra toplumsal statü, ekonomik düzey, sosyal statü konumlarına da karar vermektedir. Araştırmalar üniversite sınavının sınav kaygısı üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Sınav kaygısı üzerine yapılan çalışmalarda da kız öğrencilerde sınav kaygısı düzeyleri erkek öğrencilere göre daha yüksek sonucuna ulaşılmaktadır. Kız öğrencilerin sınav kaygısının artmasına neden olan çeşitli değişkenler vardır. Kız öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerinin değişkenler aracılığıyla incelenmesi kız öğrencilerin kaygıyla başa çıkabilmelerini ve başarılarını arttırmalarını sağlayabilir. Bu çalışmada sınav kaygısı ile psikolojik esneklik, bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada sınav kaygısı düzeyinin kız öğrencilerde yaş değişkenine bağlı anlamlı farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 2024 Ekim-2025 Mart arası farklı şehirlerde ikamet eden 849 üniversite sınavına hazırlanan kız öğrenci katılım sağlamıştır. Katılımcıların yaş araığı 16-21 arasındadır. Veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Westside Sınav Kaygısı Ölçeği', 'Ergenler İçin Sınav Kaygısı Kabul ve Eylem Ölçeği', 'Gençler İçin Kaçınma ve Birleşme Ölçeği', 'Kişilerarası Farkındalık Ölçeği' ve 'Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Korelasyon analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda üniversite sınavına hazırlanan kız öğrencilerde sınav kaygısının yaşa bağlı değişiklik göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Sınav kaygısının kaçınma birleşme ile pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda sınav kaygısı ile kabul ve eylem, bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlamlık arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kız öğrencilerde sınav kaygısını kabul eylem, kaçınma birleşme, bilnçli farkındalık ve psikolojik sağlamlık değişkenleri toplam %40 yordamaktadır. oldurulacaktır
Özet (Çeviri)
The university exam is one of the determining factors of an individual's life during adolescence. With the university exam, the individual decides on his/her social status, economic level and social status positions as well as choosing the profession he/she will do throughout his/her life. Research shows that the university exam has an effect on test anxiety. In studies on test anxiety, it is concluded that test anxiety levels in female students are higher than male students. There are various variables that cause an increase in test anxiety in female students. Examining the exam anxiety levels of female students through variables can help female students cope with anxiety and increase their achievement. In this study, it was aimed to examine the relationships between test anxiety and psychological flexibility, mindfulness and psychological resilience. In this study, it was examined whether there is a significant difference in the level of test anxiety in female students depending on the age variable. Between October 2024 and March 2025, 849 female students residing in different cities and preparing for the university exam participated in the study. The age range of the participants is between 16-21. 'Personal Information Form', 'Westside Test Anxiety Scale', 'Test Anxiety Acceptance and Action Scale for Adolescents', 'Avoidance and Engagement Scale for Youth', 'Interpersonal Awareness Scale' and 'Brief Psychological Resilience Scale' were used as data collection tools. One-way analysis of variance (ANOVA), Correlation analysis, Multiple Linear Regression analysis were used to analyze the data. As a result of the analyzes, it was concluded that test anxiety did not vary with age in female students preparing for the university exam. It was observed that test anxiety had a significant positive relationship with avoidance merger. At the same time, it was concluded that there was a significant negative relationship between test anxiety and acceptance and action, mindfulness and psychological resilience. Acceptance and action, avoidance association, mindfulness and psychological resilience variables predicted 40% of test anxiety in female students.ktır