Şizofreni hastalarına uygulanan hastalık yönetimi beceri eğitimi'nin benlik yitimi, yaşam kalitesi ve hastalık yönetimi ve iyileşme düzeylerine etkisi
The effect of illness management skills training applied to patients with schizophrenia on engulfment, quality of life and illness management and recovery levels
- Tez No: 956279
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, şizofreni hastalarına uygulanan Hastalık Yönetimi Beceri Eğitimi'nin benlik yitimi, yaşam kalitesi ve hastalık yönetimi ve iyileşme düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ön test-son test deseninde tasarlanmış paralel gruplu randomize kontrollü bir çalışmadır. Bu çalışma, ClinicalTrials.gov'da kayıtlıdır (NCT06883734). Araştırma, bir üniversite hastanesinin ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine kayıtlı toplam 50 şizofreni tanılı hasta (müdahale=25, kontrol=25) ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Benlik Yitimi Ölçeği, SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Hastalık Yönetimi ve İyileşme Ölçeği-Hasta Formu kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından ön test ve son test olmak üzere öz bildirime dayalı olarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Müdahale grubundaki hastalara 12 hafta boyunca haftada bir oturum şeklinde Hastalık Yönetimi Beceri Eğitimi uygulanmış; kontrol grubundaki hastalara herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi, zaman*grup etkileşimi için ise karma ANOVA testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler yönünden gruplar arası homojenlik, ki-kare analizi (çok gözlü ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare ve Fisher Kesin testi) ile değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Hastalık Yönetimi Beceri Eğitimi'nin hastaların benlik yitimi, yaşam kalitesi ve hastalık yönetimi ve iyileşme düzeylerine büyük oranda (Cohen d=0,92-0,97) olumlu etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the Illness Management Skills Training applied to patients with schizophrenia on levels of engulfment, quality of life, and illness management and recovery. The research was a parallel-group randomized controlled trial designed in a pre-test-post-test design and was registered on ClinicalTrials.gov (NCT06883734). The study was conducted with 50 patients with schizophrenia (intervention=25, control=25) registered in mental health and diseases outpatient clinic of a university hospital. Data were collected using the Personal Information Form, Modified Engulfment Scale, SF 36 Quality of Life Scale and Illness Management and Recovery Scale-Patient Form. The data were collected by the researcher through face-to-face interviews based on self-report as pre-test and post-test. The patients in the intervention group applied Illness Management Skills Training in one session per week for 12 weeks, while the patients in the control group did not receive any intervention. In evaluation of the data; t test in independent groups and dependent groups, and mixed ANOVA test was used for time*group interaction. Homogeneity between groups in terms of independent variables was evaluated by chi-square analysis (multivariate chi-square, chi-square with Yates correction and Fisher's exact test). According to the findings from the study, Illness Management Skills Training had a positive large effect on patients' levels of engulfment, quality of life and illness management and recovery (Cohen's d=0.92-0.97).