Vaka yönetiminin şizofreni hastalarının klinik belirtileri, sosyal işlevselliği ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of case management on clinic symptoms, social functioning and li̇fe quality of schizophrenia patients
- Tez No: 427158
- Danışmanlar: DR. ÜNAL ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ: Toplum ruh sağlığı merkezleri (TRSM), hastaların sorunlarına kişiye özel çözümler bulabilmek amacıyla“vaka yönetimi ”yapan servislerdir. Vaka yönetimi sonucunda hastaların tedavi uyumunun artması ile yatış oranlarının ve hastalık belirtilerinin azalması, sosyal işlevselliklerinin artması beklenir. Ülkemiz için oldukça yeni olan“vaka yönetimi ”uygulamalarının yatış oranları ve sosyal işlevselliğe etkisini araştıran az sayıda çalışma bulunmaktadır. Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde(TRSM) vaka yönetimi ile en az bir yıldır takip edilen şizofreni hastalarının hastane polikliniklerinden takip edilen şizofreni hastalarına göre klinik özelliklerinin, sosyal işlevselliklerinin ve yaşam kalitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: DSM- IV tanı kriterlerine göre şizofreni tanısını karşılayan ve Bakırköy Prof.Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı olarak hizmet veren Zeytinburnu TRSM'den en az bir yıldır düzenli takip edilen, ardışık olarak seçilmiş 41 hasta ve DSM- IV tanı kriterlerine göre şizofreni tanısını karşılayan ve hastanemiz 9. Psikiyatri polikliniğinden en az bir yıldır düzenli takip edilen, ardışık olarak seçilmiş 41 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta görüşme ve değerlendirmeleri 2013 yılının Şubat ve Aralık ayları arasında yapılmıştır. Her iki gruba sosyodemografik veri formu verilerek hastaneye toplam yatış sayısı, son yıl hastaneye toplam yatış sayısı ve ilaç kullanım şekilleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca her iki gruba uygulanan PANSS, Akıl Hastalığına İçgörüsüzlük Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, Sosyal İşlevsellik Ölçeği, Yaşam Niteliği Ölçeği uygulanmış ve ölçek sonuçları kıyaslanmıştır. BULGULAR: Son yıl ortalama yatış sayıları ve yatış gün sayıları hastane grubunda TRSM grubundan fazla olarak bulunmuştur. Çalışmamızda hastane grubunda %73,2 oranında, TRSM grubunda ise %65,9 oranında çoklu antipsikotik kullanımı tespit edilmiştir. TRSM grubunda çoklu ilaç kullanımında kısmi bir azalma tespit edilmişsede bu azalma istatistiki anlamlılık kazanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Community Mental Health Centers provide services of case management to provide personalized solutions to patients' problems. Increased patient compliance and social functioning along with decreased symptoms and hospitalization are anticipated as a results of case management. Limited research has been conducted concerning decreased hospitalization and increased social functioning with case management which is a newly implemented concept in Turkey. AIM: To investigate the possible spesific effect of case management through research comparing patients followed at hospital outpatient clinics for a year to patients followed at Zeytinburnu Community Mental Health Center [Zeytinburnu CMHC] (where a“strong suits approach”care plan is implemented) for a year, in terms of clinical aspects, social functioning and quality of life. METHOD: 41 consecutive patients at least one year regularly followed up at Zeytinburnu CMHC which bear schizophrenia diagnosis regarding to DSM-IV diagnosis criterion and 41 consecutive patients at least one year regularly followed up at Bakirkoy Research & Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery 9th psychiatry outpatients clinic which bear schizophrenia diagnosis regarding to DSM-IV diagnosis criterion were included. Sociodemographic data form were given to both groups and total number of hospitalizations, number of hospitalizations in the last year and drug therapy administration routes of study groups were compared. The PANNS, Scale of Unawareness of Mental Disorder, Calgary Depression Scale, Social Fuctioning Scale, and The Quality of Life Scale scores of study groups were compared. RESULTS: Mean number of hospitalizations was 0.70±0.78 for the hospital group and 0.19±0.40 for the CMHC group; the difference was statistically highly significant. Multiple antipsychotic use was determined as 73.2% for the hospital group and 65.9% for the CMHC group.