Şizofreni tanılı bireylere ve ailelerine topluma yeniden katılım programı uygulaması ve izleme çalışması
The Community re-entery program for and follow-up of patients with schizophrenia and their families
  1. Tez No: 124212
  2. Yazar: ZEKİYE ÇETİNKAYA DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN AŞTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
8. ÖZET Şizofreni Tanılı Bireylere ve Ailelerine Topluma Yeniden Katılım Programı ve İzleme Çalışması Araştırmada klinikte yatan hastaya ve ailedeki bakım vericiye uygulanan topluma Yeniden Katılım Programı'nın (TYKP), hastaneden çıkış sonrası sorun odaklı müdahalelerle izlemin hastanın ilaç tedavisi ve kontrol randevularına uyumuna, relapsa, genel işlevsellik düzeyine ve bakım vericinin duygu ifadesi düzeyine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, iki psikiyatri kliniğinde yatan şizofreni tanılı 30 hasta ve bakım vericisi oluşturmuştur. Araştırma grubuna alınan 15 hastaya TYKP ve bakım vericisine psikoeğitim programı uygulanmış, hastaneden çıkış sonrası altı ay izlem yapılmıştır. Kontrol grubunu oluşturan 15 hastaya TYKP uygulanmış, bakım vericisine hiçbir müdahale ve izlem yapılmamıştır. Araştırmaya alınma kriterlerini karşilayan hastalara, sosyo-demografik ve klinik verileri toplamak için görüşme formu, semptom düzeylerini belirlemek ve izlemlerde relaps durumlarım saptamak için Kısa Psikiyatrik Değerlendirme ölçeği (KPDÖ), işlevsellik düzeyinin belirlenmesi için İşlevselliğin Genel Değerlendirmesi Ölçeği (İGDÖ) uygulanmıştır. Bakım vericilerin sosyo- demografik özelliklerini belirlemek için bakım verici görüşme formu kullanılmış, duygu ifadesi düzeylerini belirlemek için Camberwell Aile Görüşmesi (CAG) yapılmıştır. Aylık görüşmeler sırasında hastadaki değişimleri bakım vericinin gözlemi ve anlatımı ile değerlendirmek ve izlemlerde bakım verici ile çalışma konularım belirlemek için Marmara Tedaviyi Değerlendirme Aile Görüşme Formu (MTDAGF) kullanılmıştır. TYKP, hastanede yatarken, semptomlar stabilize olduktan sonra uygulanmıştır. TYKP hastalık, ilaç tedavisini yönetim, hastalığın haberci belirtileri ve acil plan geliştirme bölümlerinden oluşmaktadır. Bakım vericilere uygulanan psikoeğitim programı, şizofreni ve tedavisi, belirtilerle başetme, aile tutuml arını hastalığın seyrine etkisi bölümlerinden oluşmaktadır. Psikoeğitim programı hastaya uygulanan programla eş zamanlı yapılmıştır. 103Elde edilen bulguların değerlendirilmesinde yüzdelik, Ki-Kare, Kappa, McNemar, -Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmede, araştırma ve kontrol grubundaki hastaların çoğunun (%80) hastaneye yatış öncesi ilaç tedavisini sürdürme düzeyleri uyumsuz bulunmuştur. Araştırma grubundaki hastaların %66.7'si, kontrol grubundaki hastaların %46.7'si hastaneye yatış öncesi kontrol randevularını sürdürme düzeyleri uyumsuz bulunmuştur. Araştırma grubunda hasta ve bakım vericisine hastaneye yatış sırasında uygulanan programlar ve izleme süreciyle devam eden müdahalelerin, hastaların ilaç tedavisi (p=0.004) ve kontrol randevularına uyumlarında (p=0.016), hastaneye yatış öncesiyle karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Kontrol grubunda, ilaç tedavisi (p=0.50) ve kontrol randevularına uyumda (p=1.00) fark bulunmamıştır. Araştırma grubundaki hastaların relaps oranlan (%20) kontrol grubuna (%46.7) göre oldukça farklı olmasına rağmen istatistiksel farklılık (X2=2.40, p=0.12) bulunmamıştır. Araştırma grubundaki hastaların hastaneye yatış ve müdahaleler sonrası genel işlevsellik düzeyi farklarının ortalaması (X =22.0) kontrol grubuna (X =15.6) göre yüksek, fakat istatistiksek olarak farklılık (U=87.00, p=0.28) anlamlı bulunmamıştır. Hem araştırma (p=1.00) hem de kontrol grubundaki (p=1.00) bakım vericilerin başlangıçtaki ve altı ay sonraki duygu ifadesi düzeyleri arasında fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, hasta ve bakım vericilere eş zamanlı uygulanan programların hastalar üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bakım vericilere uygulanan program hastalar üzerinde etkisi olmasına rağmen bakım vericilerin duygu ifadesi düzeylerine etkisi olmadığı bulunmuştur. Bakım vericilerin daha kapsamlı değerlendirilerek, duygu ifadesi ile birlikte daha farklı boyutların dahil edildiği ve uzun süreli müdahale programlarının geliştirilmesinin ve uygulanmasının gerekli olduğu düşünülmüştür. 104
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The" Community Re-Entery Program For and Follow-up of Patients with Schizophrenia and Their Families The aim of this study was to investigate effects of the Community Re-entry Program (CRP) drawn up for inpatients with schizophrenia and their care-givers on the patients' general functioning and compliance with their medication and outpatient appointment, on relapse and on the care givers' expressed emotion. The program is composed of a follow-up period and interventions directed to the problems. The study sample included 30 inpatients with schizophrenia in two Psychiatry clinics and the patients' care givers. The subjects were assigned into two groups; as study and control groups. There were 15 patients and their care givers in each group. The patients in the study group received the community re-entry program and the care givers psycho-education and both the patients and the care givers were followed for six months. As to the control group, the patients received the community re-entry program but the care givers neither received psycho-education nor were followed. The patients who fulfilled the study criteria filled a form used to determine socio-demograpbic characteristics and clinical data, another form used Global Assestment Functioning (GAF) to assess global functioning and Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS) to determine relapse and severity of symptoms. The care givers completed a form used to determine socio-demographic characteristics. Also, we conducted Camberwell Family Interview (CFI) to determine expressed emotion levels. In addition, we used Marmara Family Interview and Treatment Evaluation Form (MFTTEF) to determine the changes in the patients' conditions in view of the information obtained during the monthly visits from the care givers and to determine the subjects which would be covered in the interviews with the care givers. CRP was implemented when the patients were staying in the hospital and after they were stabilized. It is composed of such sections as the disease, management of the medication, initial signs of the disease and development of an emergency plan. Psycho- education, given to the care givers, consisted of schizophrenia and its treatment, coping strategies with the signs of the disease and effects of family members' attitudes on the 105course of the disease. CRP and the psycho-education were imlplemented simultaneously. The obtained data were analysed using percentages, Chi-square, Kappa, McNemar, Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks. Most of the patients (80%) were found to lack compliance with their medication before their admission to the hospital. More than half of the patients in the study group (66.7%) and less than half of the patients in the control group (46.7%) were found to lack compliance with their outpatient appointments before the admission. In the study group, there was a significant difference between the compliance with the medication (p=0.004) and outpatient appointment (p=0.016) determined before and after the implementation of the program and the education. However, in the control group, there was no significant difference between the compliance with the medication (P=0.50) and outpatient appointment (p=01.00) determined before and after the implementation of the program and the education. The rate of relapse was found to be considerably high in the control group (46.7%) compared with the study group (20%), though the difference was not significant (X2=2.40, p=0.12). The mean difference between the functioning level before and after the admission and the interventions was higher in the study group ( X =22.0) than the control group ( X =15.6), but the difference between the two groups was not significant (U=87.00, p=0.28). In addition, there was no significant difference between the expressed emotion at the onset of the study and six months later both in the study (p=1.00) and control groups (p=1.00). In conclusion, the program implemented simultaneously both on the patients and their caregivers had a strong effect on the patients, but did not influence the care givers. Li addition, the program implemented on the care givers had a positive effect on the patients, but did not affect the expressed emotion in the care givers. Large studies are needed to investigate not only the expressed emotion but also other parameters in care givers and thus long-term programs should be drawn up and carried out. 106