İntegro-diferansiyel denklemlerin sonlu farklar yöntemi ile çözümleri
Numerical solutions of integro-differential equations via the finite difference method
  1. Tez No: 956295
  2. Yazar: SİBEL ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Fredholm ve Volterra integro-diferansiyel denklemleri için nümerik yaklaşımlar incelenmiştir. Öncelikle, ikinci dereceden lineer Fredholm integro-diferansiyel denklemlerin çözümü için sonlu farklar yönteminin düzgün şebeke üzerinde kurulmuş hali sunulmuştur. Yöntemin oluşturulmasında integral özdeşliği metoduyla baz fonksiyonlarından faydalanılmıştır ve integral terimleri için kalan terimli kuadratur formülleri uygulanarak yöntem kurulmuştur. Algoritmayı oluşturmak için ayrıca faktorizasyon yöntemi kullanılmıştır. Sunulan yöntem için hata hesaplamaları ve yakınsaklık incelemesi yapılmış nümerik sonuçlar verilmiştir. Daha sonra sunulan yöntem lineer olamayan Volterra integro-diferansiyel denklemler için de tasarlanmıştır. Lineer olmayan Volterra integro-diferansiyel denklemlerinin çözümü için etkili bir lineerleştirme tekniği sunulmuştur. Bu yöntem sayısal örnekler üzerinde uygulanıp teorik bulgularla uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates numerical methods for solving Fredholm and Volterra integro-differential equations. A finite difference method on a uniform grid is first presented for second-order linear Fredholm integro-differential equations. The construction of the method is based on the use of integral identities and basis functions, along with the application of quadrature formulas with remainder terms for the approximation of integral components. Additionally, a factorization technique is utilized in the development of the numerical algorithm. Error analysis and convergence properties of the proposed method are examined, and the results are supported by numerical examples.Next, the proposed method is extended to handle nonlinear Volterra integro-differential equations. An efficient linearization technique is introduced for solving these equations. The effectiveness of the method is demonstrated through several theoretical and numerical examples, showing consistency with the analytical findings.