Kolelitiazisli çocuklarda etiyoloji, klinik ve tedavi süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of etiology, clinic and treatment processes in children with cholelithiasis
- Tez No: 956324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN DEMİRÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hastanemiz çocuk gastroenteroloji polikliniğinde kolelitiazis tanısı ile izlenen pediatrik hastaların demografik özelliklerini, klinik bulgularını, komplikasyonlarını ve tedavi sonuçlarını retrospektif olarak analiz ederek çocukluk çağı kolelitiazisinin klinik spektrumu hakkında kapsamlı veriler elde etmek ve literatüre katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: 2016-2025 yılları arasında çocuk gastroenteroloji polikliniğimizde safra taşı tanısı alan 229 hastadan kriterlere uyan, ultrasonografi ile safra taşı saptanan 107 pediatrik hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar parametreleri, görüntüleme sonuçları, komplikasyonları ve tedavi yaklaşımları sistematik olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to retrospectively analyze the demographic characteristics, clinical findings, complications, and treatment outcomes of pediatric patients diagnosed with cholelithiasis in our pediatric gastroenterology outpatient clinic, in order to obtain comprehensive data on the clinical spectrum of childhood cholelithiasis and contribute to the literature. Materials and Methods: Between 2016 and 2025, 107 pediatric patients who met the inclusion criteria and were diagnosed with gallstones via ultrasonography among 229 patients followed in our pediatric gastroenterology clinic were retrospectively evaluated. The patients' demographic characteristics, clinical findings, laboratory parameters, imaging results, complications, and treatment approaches were systematically analyzed. Statistical analyses were performed using SPSS 27.0, with a p-value