Mide kanserli olgularda laparoskopik ve açık cerrahininerken ve geç dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of early and late-term outcomes of laparoscopic and open surgery in case of stomach cancer
- Tez No: 956325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÜSTÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada mide kanseri nedeniyle total gastrektomi yapılmış olgularda açık total gastrektomi ve laparoskopik total gastrektomi prosedürünün postoperatif erken ve geç dönem sonuçları karşılaştırılmıştır. Materyal ve Metot: Hastalara ait dosyalar retrospektif incelemeye tabi tutuldu. Hastaların demografik özellikleri ile klinik verileri toplandı. Hastalar cerrahi yöntemlerine göre; Grup 1: Açık total gastrektomi(ATG) ve Grup 2: Laparoskopik total gastrektomi(LTG) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Toplam 124 hastanın 88'ine ATG ve 36'sına LTG yapıldı. Total gastrektomi uygulanan bütün hastalara standart olarak Roux-en-Y özofagojejunostomi yapıldı. İki grubun hastaları patolojik özellikleri, cerrahi sınır güvenliği, yeterli lenf nodu diseksiyonu, postoperatif yatış süreleri, morbidite, mortalite, uzun dönem sağkalım sonuçları gibi sonuçlar açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 124 vakanın 88'i açık yöntemle, 36'sı laparoskopik yöntemle opere edilmiştir. Gruplar arasında tümör yerleşimi, yaş, cinsiyet, komorbidite gibi cerrahi dışı özelliklerde fark saptanmamıştır. Laparoskopik yöntemle opere edilen hastaların, açık yöntemle opere edilen hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde postoperatif yatış süreleri daha kısa bulunmuştur. Açık yöntemle opere olmak, adjuvan tedavi almamış olmak, kardiyak ek patolojiye sahip olmak ve uzamış taburculuğun mortalite üzerine bağımsız risk faktörü olduğu bulunmuştur. Onkolojik sonuçlar açısından gruplar arasında fark gözlenmemiştir. Sonuç: LTG; morbidite ,mortalite ve onkolojik açıdan kıyaslandığında ATG kadar güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, early and late postoperative outcomes of open total gastrectomy (OTG) and laparoscopic total gastrectomy (LTG) were compared in patients who underwent total gastrectomy due to gastric cancer. Material and Methods: A comprehensive retrospective review was conducted on the medical records of patients who underwent total gastrectomy for histologically confirmed gastric cancer. Demographic profiles and relevant clinical parameters were systematically extracted. Patients were stratified into two cohorts according to the surgical technique employed: Group 1 comprised individuals who underwent open total gastrectomy (OTG), whereas Group 2 included those who received laparoscopic total gastrectomy (LTG). Among the total of 124 patients analyzed, 88 underwent OTG and 36 underwent LTG. All procedures involved a standardized Roux-en-Y esophagojejunostomy reconstruction as part of the surgical protocol. Comparative assessments between the two groups were conducted with respect to pathological tumor characteristics, surgical margin status, adequacy of D2 lymphadenectomy, duration of postoperative hospitalization, incidence of postoperative complications (morbidity), perioperative mortality, and long-term overall survival outcomes. Results Among the 124 patients included in the study cohort, 88 underwent open total gastrectomy, while the remaining 36 patients underwent laparoscopic total gastrectomy. There were no statistically significant differences between the groups with respect to non-operative variables such as tumor location, patient age, gender, or presence of comorbidities. Notably, the LTG group demonstrated a significantly shorter postoperative hospital stay compared to the OTG group. Undergoing open surgery, absence of adjuvant therapy, presence of cardiac comorbidities, and prolonged hospital discharge were identified as independent risk factors for mortality. No significant differences were found between the groups in terms of oncological outcomes. Conclusion: Laparoscopic total gastrectomy (LTG) demonstrated comparable safety and efficacy to open total gastrectomy (OTG) in terms of postoperative morbidity, mortality, and oncological adequacy