İlkokul öğrencilerinde akran zorbalığı farkındalık programının etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of peer bullying awareness program in primary school students
- Tez No: 956323
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN AYKUT CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim Projesi (ZOYOP) kapsamında Yılmaz ve Cenkseven Önder (2021) tarafından geliştirilen 5 oturumluk“Akran Zorbalığı Farkındalık Programı-İlkokul”un, ilkokul öğrencilerinin akran zorbalığı (zorba ve mağdur/kurban olma durumları bağlamında) farkındalık düzeylerini artırmadaki etkisini incelemektir. Araştırmada eşzamanlı karma yöntem kullanılmıştır. Bu kapsamda nicel yöntem olarak öntest-sontest-izleme ölçümlü tek gruplu zayıf deneysel desen ve nitel yöntem olarak fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırma Eskişehir'deki bir ilkokulun üçüncü ve dördüncü sınıflarından birer deney grubu olmak üzere iki sınıf ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri“Akran Zorbalığı Ölçeği: Çocuk Formu”ve“Akran Zorbalığı Bilgi Formu”ile, nitel verileri yarı yapılandırılmış katılımcı öğrenci ve öğretmen görüşmeleri ile elde edilmiştir. Nicel bulgulara göre, 3.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the effectiveness of the five-session“Peer Bullying Awareness Program-Primary School”, developed by Yılmaz and Cenkseven Önder (2021) under the Psychoeducation Project for Challenging Life Events (ZOYOP) of the Turkish Ministry of National Education (MoNE), in increasing the peer bullying awareness levels of primary school students (in terms of both bullying and victimization roles). A concurrent mixed method design was employed in the study. A one-group pretest-posttest-follow-up weak experimental design was used for the quantitative part, and a phenomenological design for the qualitative part. The study was conducted with two experimental groups, one from third grade and one from fourth grade, at a public primary school in Eskişehir, Türkiye. Quantitative data were collected through the“Peer Bullying Scale: Child Form”and the“Peer Bullying Knowledge Form”, while qualitative data were gathered via semi-structured interviews with students and teachers.