Bulanık mantık temelli MPPT algoritması ve süper-lift luo dönüştürücü ile güneş enerji sistemlerinde performans iyileştirme
Performance improvement in solar energy systems with fuzzy logic based MPPT algorithm and super-lift luo converter
  1. Tez No: 956334
  2. Yazar: BENGİSU KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisi sistemlerinde maksimum güç noktası takibi (MPPT) için süper-lift Luo dönüştürücü ile entegre edilmiş bulanık mantık tabanlı bir kontrol mekanizması geliştirilmiştir. Özgün katkı olarak, nadiren incelenen yükselten ve süper-lift Luo DA-DA dönüştürücüleri ortak kontrol sistemi altında karşılaştırılmıştır. Her iki sistem için aynı güneş paneli özelliklerine dayalı bulanık mantık denetleyicisi tasarlanmıştır. Sonuçlar, süper-lift Luo'nun çıkış gerilimini %344 artırarak 245,8 V'dan 1091 V'a yükselttiğini göstermiştir. Çıkış akımının ise %58,4 azalmayla 32,78 A'den 13,64 A'e düştüğü tespit edilmiştir. Buna rağmen çıkış gücü %86,3 artışla 7981 W'dan 14870 W'a yükselmiş ve verimlilik %4,16 artmıştır. Sonuç olarak süper-lift Luo dönüştürücü ile daha yüksek verimlilikle birlikte daha yüksek gerilim kazancı elde edilmiştir. Bu veriler, süper-lift Luo tabanlı sistemin yüksek güçlü yükler ve endüstriyel uygulamalar için uygun olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, iki dönüştürücünün de aynı yük altında çalıştırılarak sistem karşılaştırılması da sunulmuştur. Tasarlanan kontrolör, her iki dönüştürücüde aşım olmadan kararlı maksimum güç çıkışı sağlamıştır. Bunun yanında değişken çevresel koşullar altında da sistemlerin tepkilerinin incelenmesi, kontrol metodolojisi ve dönüştürücü tipinin fotovoltaik sistem performansına etkisini net olarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This paper presents a fuzzy logic control mechanism connected with a super-lift Luo converter for maximum power point tracking (MPPT) in solar energy systems. This study presents a novel comparison of the infrequently examined boost and super-lift Luo DC-DC converters utilizing a unified control framework. A fuzzy logic controller utilizing identical solar panel properties has been developed for both systems. The findings indicate that the super-lift Luo augmented the output voltage by 344%, increasing from 245.8 V to 1091 V. The output current has lowered by 58.4%, from 32.78 A to 13.64 A. Nonetheless, the output power surged by 86.3%, escalating from 7981 W to 14870 W, while the efficiency enhanced by 4.16%. Consequently, the super-lift Luo converter attained an elevated voltage gain alongside enhanced efficiency. The data suggest that the Luo-based super-lift system is appropriate for high-power loads and industrial applications. A comparative analysis of the systems was conducted by operating both converters under identical load conditions. The engineered controller has ensured constant maximum power output without overrun in both converters. The analysis of the systems' responses to varying environmental circumstances has unequivocally illustrated the influence of the control methods and converter type on the performance of solar systems.