Bipolar bozukluk remisyon döneminde sosyal kognisyonun biyolojik ritim ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Association between social cognition, biological rhythm and quality of life in the remission period of bipolar disorder
- Tez No: 956333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TURAN KARATEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bipolar Bozukluk, duygudurum dalgalanmaları, manik, karma ve depresif epizodlarla seyreden kronik bir psikiyatrik hastalıktır. Sosyal kognisyon, sosyal etkileşimlerde bilgi işleme ve tepki verme süreçlerini kapsar. Biyolojik ritimler ise uyku, hormon salınımı, bilişsel işlevler ve duygudurumla yakından ilişkilidir. Bipolar bozukluk hastalarında sosyal kognitif becerilerde ve sirkadiyen ritim düzeninde bozulmalar olduğu, bunların remisyon döneminde bile sürdüğü ve yaşam kalitesini düşürdüğü bilinmektedir. Bu çalışmada, remisyondaki hastalarında sosyal kognisyon, biyolojik ritim düzensizliği ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, Ocak-Haziran 2025'te 42 remisyondaki bipolar bozukluk hastası ve 39 sağlıklı kontrolle kesitsel olarak yürütülmüştür. Sosyal kognisyon Dokuz Eylül Zihin Kuramı Ölçeği(DEZİTÖ) ve Gözlerden Zihin Okuma Testi'yle(GZOT), biyolojik ritimler Biyolojik Ritim Değerlendirme Ölçeği(BRDÖ) ve Sabahçıl-Akşamcıl Anketi'yle(SAA) ve yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği'yle(WHOQOL-BREF) değerlendirilmiştir. Remisyon, Hamilton Depresyon Ölçeği ve Young Mani Ölçeği ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bipolar Disorder is a chronic psychiatric condition characterized by mood fluctuations, including manic, mixed, and depressive episodes. Social cognition encompasses the processes of information processing and responding in social interactions. Biological rhythms are closely linked to sleep, hormone release, cognitive functions, and mood. It is known that patients with BD exhibit impairments in social cognitive skills and disruptions in circadian rhythm regulation, which persist even during remission and reduce quality of life. This study examines the relationship between social cognition, biological rhythm dysregulation, and quality of life in patients in remission. This study examined the relationship between social cognition, biological rhythm disturbances, and quality of life (QoL) in 42 remitted Bipolar disorder patients compared to 39 healthy controls. Assessments included the Dokuz Eylül Theory of Mind Scale (DEZIKO) and Reading the Mind in the Eyes Test (RMET) for social cognition, the Biological Rhythms Interview of Assessment in Neuropsychiatry (BRIAN) and Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) for circadian function, and the WHOQOL-BREF for QoL. Hamilton Depression Scale and Young Mani Rating Scale defined remission.