Eskişehir Şehir Hastanesi diyet polikliniğine başvuran yetişkin bireylerin D vitamini düzeyleri,vücut kitle indeksleri ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin D levels,body mass index and nutritional status of adult individuals applying to the diet polyclinic at Eskişehir City Hospital
- Tez No: 956352
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışma Eskişehir Şehir Hastanesi diyet polikliniğine başvuran yetişkin bireylerin D vitamini düzeyleri, vücut kitle indeksleri ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra Nisan 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında, Eskişehir Şehir Hastanesi diyet polikliniğine başvuran bireylerin son 3 ay serum D vitaminine bakılmış, 18 yaş ve üzeri 81'i kadın, 32'si erkek olmak üzere toplam 113 birey katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin boy (cm) ve vücut ağırlığı (kg) ölçülerek VKİ hesaplanmış, sosyodemografik verileri ve beslenme durumları ile ilgili bilgi ve davranışlarına yönelik soruları içeren anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin çoğunluğu (%30.1) 45-54 yaş aralığındadır. Kadınların ve erkeklerin VKİ ortalamaları sırasıyla 31.29±5.65 kg/m2 ve 29.83±5.35 kg/m2'dir. Katılımcıların D vitamini düzeyi ortalaması 15.12±9.81 ng/mL olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılanların D vitamini düzeyleri sınıflandırıldığında %77'sinde eksiklik (
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the vitamin D levels, body mass index (BMI), and nutritional status of adult individuals who applied to the diet outpatient clinic of Eskişehir City Hospital. Material and Method: Following ethical approval, the study was carried out between April 2023 and May 2024. A total of 113 individuals aged 18 years and older (81 women and 32 men), who had serum 25(OH)D vitamin levels measured within the last 3 months, were included. The participants' height (cm) and body weight (kg) were measured to calculate BMI. A face-to-face questionnaire was administered to collect sociodemographic data and information about their dietary habits and behaviors. The obtained data were analyzed using the SPSS 23.0 statistical software package. Results: The majority of the study participants (30.1%) were between 45 and 54 years old. The average BMI of the women and men was 31.29±5.65 kg/m2 and 29.83±5.35 kg/m2 respectively. The average vitamin D level of the participants was 15.12±9.81 ng/ml. When classifying the vitamin D levels of the study participants, 77% were found to be deficient (