Havacılıkta simülasyon destekli öğrenmenin pilotlar üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of simulation-supported learning on pilots in aviation
- Tez No: 956362
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Havacılık simülatörleri, pilot eğitiminde güvenliği artıran, maliyetleri düşüren ve uçuş becerilerini geliştiren önemli araçlardır. Yapılan literatür taramalarında simülasyon destekli öğrenmenin etkileri üzerine yapılan araştırmalar sınırlı kalmıştır. Bu kapsamda havacılıkta simülasyon destekli öğrenmenin pilotlar üzerindeki etkisinin incelenmesi konulu tez araştırması, Kocaeli Üniversitesi Fen ve Mühendislik Bilimleri Etik Kurulunun 30 Mayıs 2024 tarih ve 601200 no'lu uygun görüşü doğrultusunda Kocaeli Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından 05 Haziran 2024 tarihinde 2024/25 no.lu toplantısında oy birliği ile uygun bulunmuştur. Çalışma bulgularına göre, simülatör destekli eğitim, pilotların özgüvenini artırırken, öğrenme süreçlerini de olumlu yönde etkilemektedir. Deneyimli pilotlar simülasyonlardan daha fazla fayda sağlarken, genç pilotlar ise teknolojik yeniliklere daha açık ve eleştirel bir bakış açısına sahiptir. Ayrıca, helikopter ve uçak intibaklı pilotlar arasında öğrenme stratejileri farklılık göstermektedir. Simülatörlerin gerçek uçuş hissiyatını tam olarak yansıtamaması, yüksek maliyetler ve yazılım hataları gibi dezavantajları bulunmakla birlikte, uçuş öncesi brifinglerin ve zamanında verilen geri bildirimlerin pilot memnuniyeti ve öğrenme sürecine katkısı büyüktür. Çalışmada, öğrenci pilotların brifing ve geri bildirim süreçlerini kritik bulduğu ve bu süreçlerin eğitim verimliliğini artırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, simülasyon destekli eğitimin etkinliğini artırmak için teknolojik güncellemeler, bireysel ihtiyaçlara yönelik eğitim programları ve gerçek uçuş senaryolarına yakınlaştırılmış simülasyon içerikleri geliştirilmelidir. Ayrıca, ekip çalışmasını teşvik eden EKY eğitimleri ve kişiye özel geri bildirim mekanizmaları daha etkin kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aviation simulators are essential tools in pilot training, enhancing safety, reducing costs, and improving flight skills. A review of the literature reveals that research on the effects of simulation-based learning remains limited. In this context, thesis research on the impact of simulation-based learning on pilots was approved unanimously by the Kocaeli University Executive Board in its meeting No. 2024/25 on 05 June 2024, following the ethical approval of the Kocaeli University Science and Engineering Ethics Committee (Decision No. 601200, dated 30 May 2024). According to the study's findings, simulator-based training positively influences learning processes while also boosting pilots' confidence. Experienced pilots benefit more from simulations, whereas younger pilots tend to be more open to technological innovations and have a more critical perspective. Additionally, learning strategies differ between helicopter pilots and those trained in both helicopters and airplanes. Despite disadvantages such as the inability of simulators to fully replicate the sensation of real flight, high costs, and software errors, pre-flight briefings and timely feedback play a crucial role in pilot satisfaction and the learning process. The study found that student pilots consider briefing and feedback processes essential and that these elements significantly enhance training efficiency. In conclusion, to increase the effectiveness of simulation-based training, technological updates, training programs tailored to individual needs, and simulation content that closely resembles real-flight scenarios should be developed. Furthermore, Crew Resource Management (CRM) training should be strengthened to promote teamwork, and personalized feedback mechanisms should be used more effectively.