Ev hanımlarının hedonik ve faydacı tüketim alışkanlıklarının demografik özelliklere göre incelenmesi: Aksaray ili uygulaması
Hedonic and utilitarian consumption habits of housewives in relation to demographic characteristics: The case of Aksaray province
- Tez No: 956374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ARZU AKOLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Faydacı ve hazcı sebeplere dayanan tüketici davranış şeklinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir durumu gibi demografik değişkenler yer alabilmektedir. Tüketimde, her yaş grubuna yönelik istek ve ihtiyaçların tespit edilerek pazarlama stratejisine gidilmesi esastır. Pazarın yaş grupları baz alınarak sınıflandırılması aynı kuşakta olan kişilerin benzer tüketim alışkanlıkları ve satın alma davranışları olmasından kaynaklanmaktadır. Yaş, kadın tüketicilerin satın alma kararlarında önemli bir değişken olarak görülmekte ve kadın tüketiciler farklı yaşlarda farklı tüketim davranışları gösterebilmektedir. Ev hanımları kişisel ihtiyaçlarına yönelik yaptıkları satın alımların yanında, ev halkı bireylerinin kişisel ihtiyaçlarını da satın almaktadırlar. Bu teorik çerçeve ışığında, Aksaray ilinde bulunan ev hanımlarının hedonik ve faydacı tüketim alışkanlıklarının demografik özelliklere göre incelenmesi üzerine araştırma bulgularına yer verilmiştir. Araştırma bulgularına göre; genç olan ev hanımı kadın tüketicilerin hedonik tüketim alışkanlıklarının daha yoğun olduğunu göstermektedir. Genç olan ev hanımı kadın tüketicilerin davranışlarında daha çok keyif ve haz odaklı tercihler yaptığını, daha ileri yaş gruplarının ise bu tür tüketim alışkanlıklarını daha az benimsediğini işaret etmektedir. Düşük gelir gruplarında hedonik tüketim davranışlarının daha belirgin olduğu anlaşılmaktadır. Medeni durumun hedonik tüketim davranışlarında belirleyici bir faktör olabileceğini ve özellikle bekar bireylerin daha hedonik tüketim alışkanlıklarına sahip olduğunu göstermektedir. Ev hanımı olan kadın tüketicilerin medeni durumları ile sosyal ve ekonomik sorumlulukları arasında bir ilişki olduğu ve bunun tüketim alışkanlıklarına yansıdığı söylenebilir. Bu bulgular, medeni durumun faydacı tüketim alışkanlıkları üzerinde belirli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Özellikle, boşanmış vb. ev hanımı olan kadın tüketicilerin faydacı tüketim alışkanlıklarının diğer gruplara kıyasla daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many reasons for consumer behavior based on utilitarian an hedonic reasons may include demographic variables such as aga, gender, education and income status. In consumption, it is essential to determine the demands and nedds of each age group and to shape the marketing stratehgy. The market classificatiın based on age groups is düre to the similar consumption habits and purchasing behaviorsa of people in the same generations. Age is seen as a significant variable in the purchasing decisions of female consumers and female consumers may show different consumption behaviors at different ages. In addition to the purchases they make for their personal needs, housewives also buy the personal needs of their household members. In light of this theoretical framework, the research findings regarding the examination of hedonic and utilitarian consumption habits of housewives in Aksaray province acording to demographic characteristics are presented. It is found in this research that the hedonic consumption habits of young housewife female consumers are more intense. It indicates that young housewife female consumers make more pleasure and pleasure-oriented preferences in their behaviors, while older age groups adopt such consumption habits less. It is also found that hedonic consumption behaviors are more apparent in low-income groups. Research reveals that marital status can be a determining factor in hedonic consumption behaviors and that single individuals in particular have more hedonic consumption habits. It can be concluded that there is relationship between the marital status of female consumers who are housewiwes and their social and economic responsibilities and that tihis is reflected in their consumption habits. These findings show that marital status has a certain effect on utilitarian consumption habits. In particular, it is understood that the utilitarian consumption habits of female consumers who are divorced, etc. Housewives are higher than other groups.