Öğrencilerin doğrusal ilişkileri anlama süreçlerinin onto-semiyotik yaklaşım çerçevesinde incelenmesi
An onto-semiotic analysis of students' understanding of linear relationships
- Tez No: 956373
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖZDEMİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, 8. sınıf öğrencilerinin doğrusal ilişki kavramını inşa etme süreçlerini analiz etmektedir. Çalışmada kullanılan uygulama problemleri, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde 8. sınıf düzeyinde planlanan öğrenme çıktıları ve pedagojik yaklaşımlarla uyumlu olacak şekilde, ön hazırlık niteliğinde tasarlanmıştır. Öğrencilerin bu kavramla ilk kez karşılaştıkları öğrenme ortamlarındaki problem çözme stratejileri, temsil tercihleri ve kavramsal anlamlandırmaları araştırmanın odağını oluşturmaktadır. Kuramsal çerçeve olarak Onto-Semiyotik Yaklaşım (OSA) benimsenmiş; epistemolojik engeller, semiyotik fonksiyonlar, ontolojik ikilikler ve bunların etkileşimiyle şekillenen anlamlandırma süreçleri çok boyutlu olarak analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması ile yürütülmüş; gözlem, yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci çalışma kâğıtları ve araştırmacı notlarıyla toplanan veriler, OSA'nın teorik ve metodolojik araçlarıyla çözümlenmiştir. Bulgular, doğrusal ilişki kavramının öğretiminde çoklu temsillere dayalı pedagojik yaklaşımlar ve kavramsal anlayışı destekleyen öğrenme ortamlarının kritik rolünü ortaya koymakta; öğretmenlere yeni öğretim programı (2024) kapsamında özgün uygulama önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes how 8th-grade students construct the concept of linear relationships. The application problems used in the study were designed as preparatory tasks aligned with the learning outcomes and pedagogical approaches outlined in the Türkiye Century Education Model for 8th grade. The focus is on students' problem-solving strategies, choice of representations, and conceptual understanding as they encounter this concept for the first time. The theoretical framework is based on the Onto-Semiotic Approach (OSA); epistemological obstacles, semiotic functions, ontological dualities, and the meaning-making processes shaped by their interaction are examined in a multidimensional manner. The study was conducted using a qualitative method and a case study design. Data was collected through observations, semi-structured interviews, student worksheets, and researcher notes, and analyzed using the theoretical-methodological tools of OSA. The findings highlight the importance of representation-based pedagogical practices and concept-centered learning environments in teaching the concept of linear relationships. The study offers original practical suggestions to teachers within the scope of the new curriculum.