Sismik izolasyonlu binaların deprem davranışının türkiye bina deprem yönetmeliği 2019'a göre belirlenmesi
Earthquake behavi̇or of sei̇smi̇cally isolated bui̇ldi̇ngs i̇n accordance wi̇th the turki̇sh bui̇ldi̇ng earthquake regulati̇on 2019 determi̇nati̇on accordi̇ng to
- Tez No: 956386
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son zamanlar Türkiye'de sağlık binaları sismik taban izolatörlü binalar kullanmaya başlandı. Sağlık binalar büyük şiddetli bir depremin sonrası hizmete verilebilmesi, bu binaların sismik taban izolatörlü yapılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada İstanbul ilinde haseki eğitim ve araştırma devlet hastanesi örnek yapı olarak seçilmiştir. Bina yerinde sismik yalıtımlı olarak inşa edilmiş ve uygulanmıştır. Kullanılan taban sismik izolatörleri sürtünmeli sarkaç tipi (FPS) ve kurşun çekirdekli kauçuk tipi (LRB) için ayrı ayrı belirlenmiştir. DD1 ve DD2 deprem seviyeleri altında“Kesintisiz Kullanım”performans seviyesini sağlayacak şekilde tasarlanıp bilgisayar programı (ETABS) ile analiz edilmiştir. Sismik izolatörün bütünlüğü, periyot katsayıları ve karakteristik dayanım oranı dikkate alınarak doğrulanmıştır. Bina taban yalıtımında her kolon altına birer tane olmak üzere toplamda 248 adet sismik izolatör kullanılması öngörülmüştür. Bu çalışmada, yalıtım sisteminin tasarımı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2019)'de tanımlanan Etkin Deprem Yükü Yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2019) kriterleri dikkate alınarak, 14 katlı betonarme bir yapı altında kurşun çekirdekli kauçuk ve sürtünmeli izolatörlerin tasarımı yapılmış olup karakteristik dayanım oranı (Q/W) ile periyot, keme kuvvetleri, ivme ve kat öteleme değişiminin sismik izolatör davranışa etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, healthcare buildings in Turkey have started to use buildings with seismic base isolators. In order for health buildings to be put into service after a major earthquake, it is necessary for these buildings to be equipped with seismic base isolators. Modeling, analysis and design of systems with base insulators differ significantly from standard structures. In this study, Haseki training and research public hospital in Istanbul was chosen as a sample building. The structure is designed and implemented with on-site seismic isolators. The base seismic isolators used are designated separately for friction pendulum type (FPS) and lead core rubber type (LRB). It was designed to provide the“Uninterrupted Use”performance level under DD1 and DD2 earthquake levels and was analyzed with a computer program (ETABS). The design of a seismic isolator was examined by considering the period and characteristic strength ratio parameters. It is envisaged to use a total of 248 seismic isolators, one under each column, in the building base insulation. In this study, the design of the insulation system was carried out using the Effective Earthquake Load Method defined in the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY-2019). Taking into account the criteria of the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY-2019), lead-core rubber and friction isolators were designed under a 14-storey reinforced concrete structure, and the characteristic strength ratio (Q/W) and period, shear forces, acceleration and floor drift change affected the seismic isolator behavior. The aim was to determine the effect.