Adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde skolyoz eğrisinin tipi ve şiddeti ile baş ağrısı ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between the type and severity of scoliosis curve and headache in individuals with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 956390
  2. Yazar: ORKUN ÖZÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde baş ağrısı görülme sıklığı, şiddeti, süresi ve baş ağrısı nedeniyle yaşanan sıkıntıları sağlıklı bireyler ile karşılaştırmak ve skolyoz eğrisinin tipi ve şiddeti ile baş ağrısı şiddeti, süresi, sıklığı ve baş ağrısı nedeniyle yaşanan sıkıntılar arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 10-17 yaş aralığında 65 adölesan idiyopatik skolyozlu birey (45 kadın, 20 erkek) ve 65 sağlıklı birey (41 kadın, 24 erkek) olmak üzere toplam 130 birey dahil edildi. Skolyozlu bireylerin Cobb açısı iPinPoint mobil uygulama yöntemi ile son 3 ay içinde çekilmiş röntgenleri üzerinden değerlendirildi. Ayrıca skolyoz tipi ve lokalizasyonu kaydedildi. Bireylerin baş ağrısı değişkenleri Baş Ağrısı Nedeniyle Ergenlerin Yaşadığı Sıkıntılar Anketi (HARDSHIP) ile, uyku değişkenleri ve kalitesi Çocuklar İçin Uyku Kalitesi Ölçeği ve Uyku Değişkenleri Anketi ile skolyozlu bireylerin yaşam kalitesi ise SRS-22 Hasta Anketi ile değerlendirildi. Skolyozlu bireylerin sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında baş ağrısı yaşama sıklığı, süresi, baş ağrısı nedeniyle yaşanan sıkıntılar açısından benzer özelliklere sahip olduğu (p>0,005) ancak baş ağrısının lokalizasyonu, şiddeti, baş ağrısında gerçekten hasta hissetme durumu, baş ağrısında karanlık bir yerde olmayı isteme açısından farklılıklar olduğu tespit edildi (p0,005).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the frequency, severity, duration of headaches, and the distress experienced due to headaches in individuals with adolescent idiopathic scoliosis with those in healthy individuals and to investigate the relationship between the type and severity of the scoliosis curve and the severity, duration, frequency of headaches, and the distress experienced due to headaches. A total of 130 individuals, including 65 adolescent idiopathic scoliosis individuals (45 females, 20 males) and 65 healthy individuals (41 females, 24 males) between the ages of 10-17 were included in the study. The Cobb angle of the scoliosis individuals was evaluated using the iPinPoint mobile application method based on X-rays taken within the last 3 months. In addition, the type and localization of scoliosis were recorded. Headache variables of individuals were assessed with the Headache Distress Experienced by Adolescents Questionnaire (HARDSHIP), sleep variables and quality were assessed with the Sleep Quality Scale for Children and Sleep Variables Questionnaire, and the quality of life of individuals with scoliosis was assessed with the SRS-22 Patient Questionnaire. When individuals with scoliosis were compared with healthy individuals, it was found that they had similar characteristics in terms of headache frequency, duration, and headache distress (p>0.005), but there were differences in terms of headache localization, severity, feeling really sick during headache, and wanting to be in a dark place during headache (p0.005).