Ekonomik belirsizlik dönemlerinde çocuk sahibi olma motivasyonları: Yaşam memnuniyeti ve psikolojik iyi oluşun aracı rolü
Motivations for having children during periods of economic uncertainty: The mediating role of life satisfaction and psychological well-being
- Tez No: 956391
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, 18-49 yaş aralığındaki bireylerin çocuk sahibi olma motivasyonlarının; finansal kaygı, psikolojik iyi oluş ve yaşam memnuniyeti ilişkisi incelenmiştir. Nicel yöntemin kullanıldığı çalışmada, örnekleme ile belirlenen 856 katılımcı yer almaktadır. Veri toplama araçları olarak ''Çocuk Sahibi Olma Motivasyonları Ölçeği'', '' Maddi Kaygı Ölçeği'', ''Psikolojik İyi Oluş Ölçeği'', ''Yaşam Memnuniyeti Ölçeği'' ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Bulgulara göre çocuk sahibi olma motivasyonları, finansal kaygı, psikolojik iyi oluş ve yaşam memnuniyeti düzeyleri; katılımcıların demografik ve sosyoekonomik özelliklerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Ayrıca çocuk sahibi olma motivasyonu ile psikolojik iyi oluş ve yaşam memnuniyeti arasında pozitif, maddi kaygıyla ile negatif ilişki bulunmuştur. Olumsuz çocuk sahibi olma motivasyonu ise maddi kaygı ile pozitif, psikolojik iyi oluş ve yaşam memnuniyeti ile negatif ilişkilidir. Maddi kaygı arttıkça psikolojik iyi oluş ve yaşam memnuniyeti azalmaktadır. Finansal kaygının çocuk sahibi olma motivasyonu üzerindeki doğrudan etkisinde yaşam memnuniyeti ve psikolojik iyi oluşun aracılık rol üstlendiği görülmektedir. Tüm bulgular çocuk sahibi olma karında ekonomik ve psikolojik etkenlerin önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between financial anxiety, psychological well-being and life satisfaction of motivations of individuals between the ages of 18-49 to have children was examined. In the study where quantitative method is used, there are 856 participants determined by appropriate sampling. The 'Motivations to Have a Child Scale', the 'Material Anxiety Scale', the 'Psychological Well-Being Scale', the 'Life Satisfaction Scale' and the 'Personal Information Form' were used as data collection tools. According to the findings, motivations for having children, financial anxiety, psychological well-being and life satisfaction levels; there are significant differences according to the demographic and socioeconomic characteristics of the participants. In addition, motivation to have a child; a positive relationship was found with psychological well-being and life satisfaction, and a negative relationship with material anxiety. Negative motivation to have children is positively related to material anxiety and negatively related to psychological well-being and life satisfaction. As material anxiety increases, psychological well-being and life satisfaction decrease. It is seen that life satisfaction and psychological well-being play a mediating role in the direct effect of financial anxiety on the motivation to have children. All the findings show that economic and psychological factors play an important role in the profit of having children.