Niyobyum katkısı ve bobin sarım sıcaklığının düşük karbonlu yapı çeliklerinin mekanik özelliklerine etkisi
Effect of niobium (NB) addition and coil winding temperature on mechanical properties of low carbon structural steels
- Tez No: 956396
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL TOPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, düşük karbonlu yapı çeliklerinde Niyobyum (Nb) alaşım elementinin ve bobin sarım sıcaklığının mekanik özellikler üzerindeki etkisini incelemektir. Düşük karbonlu yapı çelikleri, karbon içeriği %0.05 ile %0.25 arasında olan çeliklerdir. Bu çelikler, mekanik özelliklerini geliştirmek amacıyla farklı alaşım elementleri eklenerek daha yüksek performanslı hale getirilebilir. Düşük karbon içeriği, çeliğin işlenebilirliğini artırarak, daha kolay şekillendirilebilen ve kaynaklanabilen malzemelerin elde edilmesini sağlar. Bu özellikler, otomotiv, inşaat ve diğer mühendislik uygulamalarında geniş bir kullanım alanı bulmalarını sağlar. Çeliklerin mekanik özelliklerini geliştirmek için, Nb gibi alaşım elementleri eklenebilir. Ayrıca, üretim süreçlerinde bobin sarım sıcaklıklarındaki değişiklikler, çeliğin mikroyapısını ve dolayısıyla mekanik özelliklerini doğrudan etkileyebilir. Bu çalışma, düşük karbonlu çeliklerin mekanik özelliklerini iyileştirmek amacıyla bu iki parametrenin nasıl etkileştiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Tez çalışmasında; Niyobyum katkısız ve maksimum ağ. %0,012 Nb katkılı çelik numunelerinde tane yapısı, kristalografik özellikler, çekme ve sertlik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca farklı bobin sarım sıcaklıklarıyla benzer kimyasal kompozisyonda aynı üretim parametreleriyle üretilen çeliklerin mekanik ve kristallografik özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of niobium (Nb) alloying and the coiling temperature on the mechanical properties of low-carbon structural steels is examined. Low-carbon structural steels are steels with a carbon content ranging from 0.05% to 0.25%. Low-carbon structural steels are classified according to specific mechanical and chemical properties, and these classifications are standardized through various international norms. This study aims to investigate the combined effects of Nb addition and different coiling temperatures on the mechanical and crystallographic properties of low-carbon steels. By analysing these two factors together, the research seeks to contribute to a better understanding of how to optimize steel production for improved strength and durability. In this study, the relationship between grain structure, crystallographic characteristics, tensile strength, and hardness properties was examined in low carbon steel samples containing no niobium and those alloyed with up to 0.012 wt.% niobium. Additionally, steels with similar chemical compositions but processed at different coiling temperatures under identical manufacturing parameters were analyzed in terms of their mechanical and crystallographic properties.