Birlik devleti bağlamında Rusya-Belarus siyasi, askeri ve ekonomik ilişkileri
Russia-Belarus political, economic and military relations in the context of the union state
- Tez No: 956395
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya Federasyonu ve Belarus Cumhuriyeti arasındaki siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerin tarihsel gelişimini ve bu ilişkilerde Birlik Devleti girişiminin oynadığı rolü entegrasyon süreçleri bağlamında analiz etmektedir. 1990'ların ortalarında ortaya çıkan ve nihayetinde tam teşekküllü bir siyasi, askeri ve ekonomik entegrasyona ulaşmayı hedefleyen Birlik Devleti girişimi, özellikle Aleksandr Lukaşenko'nun 1994'te Belarus cumhurbaşkanı seçilmesiyle ivme kazanmış ve çok sayıda ikili anlaşmayla kurumsal bir çerçeveye oturtulmuştur. Çalışma, resmi söylemler ve imzalanan entegrasyon anlaşmaları temelinde şekillenen bu uluslarüstü oluşumun, Sovyet sonrası coğrafyadaki diğer entegrasyon çabaları içerisindeki konumunu ve özgün dinamiklerini analiz etmektedir. Avrupa Birliği benzeri entegrasyon mekanizmalarını da içeren bu ikili süreç, çok sayıda özel anlaşmanın tesis ettiği hukuki zemin üzerinden işlemektedir. Bu bağlamda tezin temel amacı, Rusya ve Belarus arasındaki siyasi, askeri ve ekonomik ilişkileri Birlik Devleti özelinde niteliksel olarak değerlendirerek, Sovyet sonrası dönemde başlatılan entegrasyon sürecinin farklı evrelerini, karşılaşılan imkân ve güçlükleri ve entegrasyonun derinliğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the historical development of the political, economic, and military relations between the Russian Federation and the Republic of Belarus following the dissolution of the Soviet Union, and the role of the Union State initiative in these relations within the context of integration processes. Emerging in the mid-1990s and ultimately aiming to achieve full-fledged political, military, and economic integration, the Union State initiative gained particular momentum with the election of Alexander Lukashenko as President of Belarus in 1994 and was established through numerous bilateral agreements. The study analyzes the position and unique dynamics of this supranational entity, shaped by official discourses and signed integration agreements, within other integration efforts in the post-Soviet space. This bilateral process, which also includes integration mechanisms similar to the European Union, operates through the legal framework established by numerous specific agreements. In this context, the primary aim of the thesis is to qualitatively evaluate the political, military, and economic relations between Russia and Belarus specifically within the framework of the Union State, revealing the different stages of the integration process initiated in the post-Soviet period, the opportunities and challenges encountered, and the depth of integration.