Tapu planlarında yanılma sınırı belirleme yönetmeliğinin uygulama ve etkinliğinin araştırılması
Investigating the implementation and effectiveness of the regulation on determination of error limits in land plans
  1. Tez No: 956453
  2. Yazar: ALİ AKANSEL ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tecviz taşınmazların ölçüm ve haritalama süreçlerinde yüzölçümleri için kabul edilebilecek maksimum hata oranını ifade eder. Yanılma sınırı yani eski adıyla tecviz planın üretim yöntemi ve kayıtlı paftasının ölçeğine göre belirlenen, parselin zemin sınırı ile üretim yöntemine bağlı olarak tapu sicilinde kayıtlı bulunan yüzölçümü arasındaki bilimsel olarak kabul edilebilir fark olarak tanımlanmıştır. Tarihsel olarak, taşınmazların ölçümü için kullanılan ölçüm araçlarının ve yöntemlerinin gelişimine paralel olarak sürekli değişim göstermiştir. Osmanlı döneminde ilkel ölçüm araçları ve görsel gözlemlerle yapılan sınır belirleme işlemleri, zamanla yerini modern ölçüm tekniklerine bırakmıştır. Cumhuriyet döneminden itibaren ise teknolojik ilerlemelerle birlikte daha hassas ölçümler yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde GNSS (Global Navigation Satellite System) gibi ileri teknolojiler, tecviz hesaplarının temelini oluşturmakta ve yüksek doğruluk sağlamaktadır. Tapu planlarında yanılma sınırının belirlenmesi hakkındaki yönetmelik ile aplikasyon ve yüzölçümü hesabı gerektiren değişiklik işlemlerinde hata payı tanımlanarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Ayrıca modern harita teknolojilerinin yönetmeliklere entegrasyonu, hata payının daha etkin değerlendirilmesine katkı sağlamış ve mülkiyet uyuşmazlıklarının çözümü gibi birçok önemli konuda rol oynamıştır. Eski tecviz formüllerinin günümüz teknolojisi baz alındığında yetersiz kalması ve bilimsel bir alt yapısının olmadığını görmekteyiz. Özellikle eski tecviz hesaplarının ölçek ve üretim yöntemi gibi faktörleri hesaba katmaması etkin bir değerlendirmeye olanak sağlamayacaktır. Bu çalışmada günümüzde yapılan çalışmalardan farklı taşınmazlar seçilerek taşınmazlardaki alanlar karşılaştırılmış ve incelenmiştir. Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün Yanılma Sınırı Belirleme Yönetmeliğinin uygulanması ve eski tecviz yöntemi ile gerçekleştirilen hesaplamalar karşılaştırılmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tajviz refers to the maximum error rate that can be accepted for the surface area of immovable properties in the measurement and mapping processes. The margin of error, formerly known as tajviz, is defined as the scientifically acceptable difference between the ground boundary of the parcel, which is determined according to the production method of the plan and the scale of the registered sheet, and the surface area registered in the land registry depending on the production method. Historically, in parallel with the development of measurement tools and methods used for the measurement of immovable properties, it has constantly changed. In the Ottoman period, the boundary determination procedures performed with primitive measurement tools and visual observations were replaced by modern measurement techniques over time. Since the Republican period, more precise measurements have started to be made with technological advances. Today, advanced technologies such as GNSS (Global Navigation Satellite System) form the basis of tecviz calculations and provide high accuracy. The Regulation on Determination of Margin of Error in Land Plans defines the margin of error in amendment procedures requiring application and surface area calculation and sets out the procedures and principles. In addition, the integration of modern mapping technologies into the regulations has contributed to the more effective evaluation of the margin of error and has played a role in many important issues such as the resolution of property disputes. We see that the old tecviz formulas are inadequate based on today's technology and do not have a scientific infrastructure. In particular, the fact that the old tajviz calculations do not take into account factors such as scale and production method will not allow for a proper evaluation. In this study, different immovable properties were selected from the studies conducted to date and the areas in the immovable properties were compared. In this study, the application of the Regulation on Determining the Limit of Error of the General Directorate of Land Registry and Cadastre and the calculations performed with the old tecviz method were compared and analyzed.