Ratlarda imidakloprid ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı ursodeoksikolik asitin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ursodeoxycholic acid against liver damage induced by imidacloprid in rats
- Tez No: 956457
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YILDIRIM, PROF. DR. EMİNE BAYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan bir neonikotinoid insektisit olan İMDin (İMD) sıçan karaciğerinde oluşturduğu toksik etkiler değerlendirilmiş ve bu toksisiteye karşı ursodeoksikolik asitin (UDCA) potansiyel koruyucu etkisi biyokimyasal, oksidatif stres ve histopatolojik parametreler ışığında incelenmiştir. Deneyde 40 adet erkek Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar rastgele kontrol grubu (mısır yağı ve %1 arabistan zamkı gavajla oral verilmiştir), yalnızca UDCA uygulanan grup (25 mg/kg/gün, gavajla oral verilmiştir), yalnızca İMD uygulanan grup (45 mg/kg/gün, gavajla oral verilmiştir) ve her iki maddenin birlikte uygulandığı grup (25 mg/kg/gün UDCA ve 45 mg/kg İMD, gavajla oral verilmiştir) olarak 4 gruba ayrılmıştır. Tüm uygulamalar 30 gün süreyle gerçekleştirilmiş, uygulama sonunda kan ve karaciğer doku örnekleri alınarak analizlere tabi tutulmuştur. Serum biyokimyasal analizlerinde, İMD grubunda serum AST, ALT, GGT, trigliserid, üre, total kolesterol ile total bilirubin düzeylerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir. Ayrıca kontrol grubuna kıyasla albumin düzeylerinde istatistiksel olarak belirgin düşüş tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of imidacloprid (İMD), a widely used neonicotinoid insecticide, on rat liver were evaluated and the potential protective effect of ursodeoxycholic acid (UDCA) against this toxicity was investigated in terms of biochemical, oxidative stress, and histopathological parameters. Forty male Wistar albino rats were used in the experiment. The rats were randomly divided into four groups as the control group (corn oil and 1% gum arabic administered orally by gavage), the UDCA only group (25 mg/kg/day, administered orally by gavage), the IMD only group (45 mg/kg/day, administered orally by gavage), and the combined group (25 mg/kg/day UDCA and 45 mg/kg İMD administered orally by gavage). All treatments were performed for 30 days, and at the end of the treatments, blood and liver tissue samples were collected for analysis. In serum biochemical analyses, a statistically significant increase was observed in serum AST, ALT, GGT, triglyceride, urea, total cholesterol and total bilirubin levels in the İMD group compared to the control group. Additionally, a statistically significant decrease was detected in albumin levels of İMD compared to control group (p0.05).