Abd-İsrail ilişkilerinin İsrail-Filistin çatışmasının gidişatı üzerindeki etkisi
The impact of US-Israeli relations on the course of the Israeli-Palestinian conflict
- Tez No: 956458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, ABD-İsrail ilişkilerinin doğasını analiz etmeyi ve İsrail-Filistin çatışmasının seyri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma üç ana bölüme ayrılmıştır: İlk bölümde İsrail-Filistin çatışmasının tarihi ele alınmakta ve başlangıcından günümüze kadar geçirdiği ana dönüm noktaları analiz edilmektedir. İkinci bölüm, ABD-İsrail ilişkilerinin gelişimine ve bu ilişkileri şekillendiren ana aşamalara odaklanmakta ayrıca ABD'nin İsrail'e verdiği sınırsız desteğin düzeylerini ve bu desteğin nedenlerini vurgulamaktadır. Üçüncü bölüm ise, bu ittifakın çatışma üzerindeki etkisinin birbiriyle bağlantılı dört düzey üzerinden derinlemesine bir analizini sunmaktadır: Filistin iç düzeyi, İsrail iç düzeyi, ABD iç düzeyi ve bölgesel düzeyi. Çalışma, ABD-İsrail ilişkilerinin gelişimini izlemek, bu ilişkilerde yaşanan dönüşümleri ortaya koymak ve bu ittifakın İsrail-Filistin çatışmasına olan etkilerini analiz edebilmek amacıyla tarihsel-analitik yöntem kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmanın ulaştığı en önemli sonuçlardan biri, ABD-İsrail ilişkilerinin çatışmada tarafsız bir dış faktör olmadığı, aksine çatışmanın uzamasına katkıda bulunan ve adil ve kapsamlı bir çözüm şansını zorlaştıran etkili bir taraf olduğu söylenebilmektedir. Bu etki İsrail ve Filistinliler arasındaki iç düzeyle sınırlı kalmamış, tüm bölgesel ve Arap sistemine yayılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the nature of US-Israeli relations and assess their impact on the trajectory of the Israeli-Palestinian conflict. Within this framework, the study is divided into three main chapters. The first chapter examines the history of the Israeli-Palestinian conflict and analyzes the main turning points it has undergone from its inception to the present day. The second chapter focuses on the development of US-Israeli relations and the main stages that shaped these relations, as well as highlighting the levels of unlimited US support for Israel and the underlying motivations for this support. The third chapter provides an in-depth analysis of the impact of this alliance on the conflict, through four interconnected levels: The internal Palestinian level, the internal Israeli level, the internal American level, and the regional level. The study relies on the historical-analytical method in order to trace the development of US-Israeli relations, shed light on the transformations that these relations have undergone, and also analyze the effects of this alliance on the Palestinian-Israeli conflict. One of the most important findings of the study is that US-Israeli relations were not a neutral external actor in the conflict, but rather an influential party that contributed to prolonging it and complicating the chances of a just and comprehensive solution. Moreover, this influence was not limited to the internal level between Israel and the Palestinians, but extended to the entire regional and Arab system.