Günlük yaşamda ortaya çıkan olumsuz etkiler ile duygu düzenleme güçlüğünün ortoreksiya nervoza ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between negative effects occurring in daily life and emotion regulation difficulties with orthorexia nervosa
  1. Tez No: 956473
  2. Yazar: ZEYNEP MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAS MERVE MALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ortoreksiya nervoza kişinin sağlıklı yemeyi sağlıksız şekilde yaparak var olan yeme alışkanlıklarını takıntı haline getirmesi olarak tanımlanabilir. Yürütülen bu çalışmada amaç 18 yaş ve üstü bireylerin çocukluk çağında ve günlük hayatta maruz kaldıkları olumsuz etkiler ile kişilerin duygu düzenleme güçlüğünün ortoreksiya nervoza ile ilişkini incelemektir. Ortoreksiya nervozanın demografik değişkenlerle (cinsiyet, yaş vb.) farklılaşıp farklılaşmadığına da bakılmıştır. Çalışmada araştırmanın verilerinin toplayabilmek için Ortoreksiya Nervoza Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu (ORTO-11), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği- Kısa Formu (DDGÖ-16), Küçük Travma Etkilerini Belirleme Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışmaya 18 yaş ve üstü olan 304 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların 204'ü (%67.1) kadın, 100'ü (%32.9) erkektir. Çalışma verilerini incelemek için Bağımsız Gruplar t Test, Anova testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi yürütülmüştür. Araştırmanın bulgularına göre korelasyon sonucunda çıkan ilişkilere detaylı bakabilmek amacı ile basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Orthorexia nervosa can be defined as the individual turning existing eating habits into an obsession by practicing healthy eating in an unhealthy way. The aim of this study is to examine the relationship between the negative effects individuals aged 18 and over were exposed to during childhood and in daily life, and their difficulties in emotion regulation with orthorexia nervosa. It was also examined whether orthorexia nervosa differs according to demographic variables (gender, age, etc.). In order to collect data for the study, the Orthorexia Nervosa Assessment Scale Short Form (ORTO-11), the Difficulties in Emotion Regulation Scale – Short Form (DERS-16), the Scale for Determining the Effects of Minor Trauma, and the Sociodemographic Information Form were used. A total of 304 individuals aged 18 and over voluntarily participated in the study. Of the participants, 204 (67.1%) were female and 100 (32.9%) were male.To analyze the study data, Independent Samples t-Test and ANOVA test were applied. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between variables. According to the findings of the research, simple and multiple linear regression analyses were performed in order to examine in more detail the relationships revealed by the correlation results.