Çağdaş tiyatroda disiplinler arası bir ifade alanı olarak Antonin Artaud'un 'organsız beden' kavramı
Antonin Artaud's 'body without organs' concept as an interdisciplinary mode of expression in contemporary theatre
- Tez No: 956474
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BELKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yirminci yüzyılın son çeyreğinden bu yana çağdaş tiyatro, disiplinler arası yaklaşımların da etkisiyle köklü bir değişim sürecindedir. Bu dönüşümü felsefi ve estetik düzeyde anlamak için“organsız beden”kavramı merkezî bir araç olarak kullanılmakta ve bu kavramın Antonin Artaud'dan Deleuze ve Guattari'ye uzanan teorik gelişimi, sahne sanatlarına yeni anlatım olanakları sunması açısından tartışılmaktadır. Bu tez çalışması, nitel bir araştırma deseni içinde, önce literatür taraması ve içerik analizi ile teorik temeller oluşturarak betimsel analiz ve örnek oyun olarak da Mitchell, Castellucci ve Rau'nun oyunlarının incelenmesiyle çağdaş tiyatrodaki“organsız beden”anlayışını kuramsal ve pratik açıdan analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu eserler üzerinden,“organsız beden”kavramının yeni anlatı olanakları yaratma ve seyirciyle olan ilişkiyi dönüştürme biçimi detaylandırılmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, çağdaş tiyatro, sabit temsilleri yıkarak yerine“oluş”a dayalı beden tasarımlarını sahneye koymaktadır. Bu yeni estetik anlayış, sadece anlatıyı değil, seyircinin algısını da yeniden yapılandırmakta ve izleyiciyi pasif konumdan çıkarıp sürecin aktif bir öznesi haline getirmektedir. Tezin vardığı sonuca göre, çağdaş tiyatro anlatı, sahne elemanları ve seyirci ilişkisi gibi tüm yönleriyle devrimsel bir dönüşüm yaşamaktadır. Bu bağlamda çalışma, disiplinler arası yaklaşımların ve yeni anlatı biçimlerinin araştırılmasının tiyatro çalışmalarını zenginleştireceğini önermekte ve performans sanatlarındaki güncel eğilimleri anlamak için önemli bir kuramsal katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the last quarter of the twentieth century, contemporary theater has undergone a profound transformation, influenced by interdisciplinary approaches. To understand this transformation at the philosophical and aesthetic levels, the concept of the“disembodied body”is used as a central tool, and the theoretical development of this concept, from Antonin Artaud to Deleuze and Guattari, is discussed in terms of the new expressive possibilities it offers to the performing arts. This thesis aims to analyze the concept of the“organless body”in contemporary theater from both theoretical and practical perspectives, using a qualitative research design. It begins by establishing theoretical foundations through literature review and content analysis, followed by a descriptive analysis and examination of plays by Mitchell, Castellucci, and Rau as case studies. Through these works, the way in which the concept of the“organless body”creates new narrative possibilities and transforms the relationship with the audience is detailed. According to the findings, contemporary theater is dismantling fixed representations and replacing them with body designs based on“becoming.”This new aesthetic understanding not only reconstructs the narrative but also the audience's perception, removing the audience from a passive position and making them an active subject in the process. The thesis concludes that contemporary theater is undergoing a revolutionary transformation in all its aspects, including narrative, stage elements, and audience relations. In this context, the study suggests that interdisciplinary approaches and the exploration of new narrative forms will enrich theater studies and offers an important theoretical contribution to understanding current trends in performance arts.