Haber medyasında silahlı okul saldırıları ve sinemada temsilleri üzerine eleştirel bir bakış
A critical examination of school shootings in news media and their cinematic representations
- Tez No: 956506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
“Kitlesel silahlı saldırılar”tanımı net çizgilerle yapılmamış ve farklı kişi ve kurumların farklı kriterlerle anlamını sınırlandırdığı bir alanın kapsamındadır. Bunun içerisinde“silahlı okul saldırıları”kurbanlarının ve faillerinin çocuklardan oluşmasıyla toplum, medya ve uzmanlar nezdinde özel bir ilgi görmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, okul saldırısı fenomeniyle 1999'da gerçekleşen Columbine Lisesi Katliamı ile tanışmamıştır ancak Columbine, beraberinde gelen silahlı okul saldırılarının gerçekleşmesinde önemli bir etken olarak kabul edilmiştir. Columbine saldırısının neden gerçekleştirildiği sorusuna yanıt, ağırlıkla, silah yasaları, mental sağlık ve haber medyası üçgeninde aranmıştır. Haber medyasında Columbine Lisesi Saldırısı'nın sansasyonel ele alınma biçiminin, ardından gelecek saldırılar için bir harita oluşturduğu günümüze varan bir konsensüs haline gelmiştir. Sinema ise silahlı okul saldırılarını beyaz perdeye taşımak konusunda temkinli bir yaklaşım sergilemiştir. Bu filmler yer yer yoğun dramatik etkinin ve Columbine'a ilişkin yerleşik yanlış bilgiler olarak tanımlanabilecek mitlerin ele alınması noktasında haber medyası ile paralellik göstermiş başka örneklerde ise dramatik etkiyi geri planda tutmayı tercih etmiştir. Bu çalışma nitel analiz yöntemi ile haber medyasında silahlı okul saldırılarının, Columbine Lisesi Katliamı örneği ağırlıkta olmak üzere aktarılma şeklinin toplumsal ve kültürel etkileri ve bu saldırıların filmlerdeki temsillerinde ortaya çıkan sinemasal tercihlerin anlatıya etkisini ele alacaktır. İçerik ve anlatı yapısı analizi yoluyla silahlı okul saldırılarının haber medyasında aktarılması konusunda oluşan etik açmazın sinemada ele alınmasıyla ortaya çıkan benzer ilişkisi Fil (Elephant, 2003), Sınıf (Klass, 2007), Benim Cici Silahım (Bowling for Columbine, 2002) ve Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin, 2011) filmleri üzerinden tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The term“mass shootings”lacks a universally agreed-upon definition and falls within a field where different individuals and institutions impose varying criteria to define its scope. Within this broader category,“school shootings”attract particular attention from society, the media, and experts due to the fact that both perpetrators and victims are typically children. Although the United States was not introduced to the phenomenon of school shootings with the 1999 Columbine High School Massacre, Columbine is widely regarded as a pivotal event that influenced subsequent attacks. Efforts to explain the motives behind the Columbine Shooting have largely focused on the triad of gun legislation, mental health, and news media. A widely accepted perspective today holds that the sensationalized coverage of the Columbine Massacre by the news media created a blueprint for future school shootings. Cinema, on the other hand, has approached the subject with caution. Some films have mirrored the news media's treatment by incorporating intense dramatic effects and perpetuating certain myths associated with Columbine, while others have deliberately restrained such dramatization. This study employs a qualitative analysis to examine the societal and cultural impacts of how school shootings—primarily through the case of the Columbine High School Massacre—are represented in the news media, and how cinematic choices in the representation of such events influence narrative structure. Through content and narrative structure analysis, the study will discuss the ethical dilemmas that arise in media representations of school shootings and how similar issues are reflected in their cinematic portrayals, focusing on the films Elephant (2003), Klass (2007), Bowling for Columbine (2002) and We Need to Talk About Kevin (2011).